Z okazji wspomnienia Biedaczyny z Asyżu jego współcześni bracia modlili się podczas nabożeństwa „Transitus”, zorganizowali konferencję, a w sobotę zapraszają na Franciszkańską 2.
Podczas konferencji, wraz z Franciszkańskim Towarzystwem Naukowym, pismem „W nurcie franciszkańskim” i Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie, współbracia świętego zadali jej uczestnikom jedno ważne pytanie: o prawdziwe i fałszywe obrazy świętego Franciszka w kontekście niedawnego wyboru papieża Franciszka.
Odpowiedzieć na nie spróbował m.in. Krzysztof Skórzyński, dziennikarz telewizji TVN. Błędna interpretacja słów i nauczania papieża oraz banalizacja św. Franciszka to dla niego poważne zagrożenie. – Dla wielu osób to stacja nieprzychylna Kościołowi. Ale nie dla mnie. Jako dziennikarzowi zależy mi na prawdziwym obrazie nie tylko św. Franciszka, ale także obecnego papieża – mówił. – Po świętym Franciszku w świadomości ludzi pozostało przede wszystkim to, że był ubogi i lubił zwierzęta. Po Janie Pawle II – że lubił kremówki i kajaki. Znam też ludzi, którzy – słysząc słowa Franciszka – obrażają się, zamiast głębiej je przemyśleć i zrozumieć w odniesieniu do nauczania Kościoła. Za tym papieżem coś idzie! Charyzmat św. Franciszka to konkret! – przekonywał K. Skórzyński, prosząc braci franciszkanów, by pilnowali tego, jak będą interpretowane słowa papieża Franciszka. – Widziałem reakcję wiernych po wyborze papieża Franciszka na to, jakie imię wybrał. Korporacyjny i zapracowany świat jest już zmęczony materializmem i czeka na zmiany – nie ma wątpliwości K. Skórzyński.
O przemianie w życiu św. Franciszka i o tym, jak postać Biedaczyny z Asyżu była i jest interpretowana w literaturze oraz popkulturze, mówili z kolei bp Grzegorz Ryś, prof. Zbigniew Mirek, botanik, oraz o. Franiszek Solarz OFM.
Po konferencji oraz Mszy św. w wigilię imienin św. Franciszka odbyło się również nabożeństwo „Transitus”.
Bracia franciszkanie zapraszają także wszystkich na krużganki klasztoru (gdzie można oglądać wystawy „Pokój dobro czyniącym” oraz „Pieśń Słońca”) oraz na Dzień św. Franciszka na Franciszkańskiej 2, czyli pod „oknem papieskim”. W programie festynu znajdą się koncerty, warsztaty dla dzieci i prezentacje inicjatyw franciszkańskich, które służą ludziom w kraju i zagranicą (Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu REFA, Ośrodka Leczenia Uzależnień "San Damiano", Centrum Franciszkańskiego „San Damiano”, Instytutu Studiów Franciszkańskich czy Sekretariatu Misyjnego). O godz. 13 zagra zespół Fioretti (tworzą go franciszkańscy klerycy), o 16.45 wystąpi Choice Worship, a o 17.45 – Grupa MTF. Dzień o godz. 19.30 zakończy poetycko-muzyczna opowieść o życiu św. Franciszka, czyli „Wiał wiatr” – wspólne dzieło Lidii Jazgar i zespołu Galicja, o. Andrzeja Zająca OFM, Przemysława Brannego, Anny Dymnej i Krakowskiej Młodej Filharmonii.