Nie maleją kontrowersje wokół zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie.
Do końca października potrwają konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały o paliwach, którymi będzie można ogrzewać domy w Krakowie. 15 października Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował, że dopuszczalne będzie wykorzystywanie w domowych piecach gazu ziemnego, oleju opałowego oraz oleju napędowego przeznaczonego do celów opałowych, z wyłączeniem ciężkiego oleju opałowego.
Warunkiem wykorzystywania paliw stałych ma jednak być używanie jedynie pieców ekologicznych, spełniających określone normy emisji pyłu.
Mieszkańcy Krakowa mogą zgłaszać swoje propozycje i uwagi w formie elektronicznej na adres email: powietrze@umwm.pl lub pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków. Pełny tekst projektu jest dostępny m. in. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Po zakończeniu konsultacji (31 października 2013 r.) projekt uchwały wraz z uwagami będzie ponownie oceniany przez Zarząd Województwa Małopolskiego, sejmikową komisję ochrony środowiska oraz radnych.
Przeciwko projektowi zdecydowanie występuje Krakowski Alarm Smogowy. „Ta decyzja skazuje krakowian na kolejne lata smogu. Politycy zyskują na czasie kosztem naszego zdrowia” – ostrzegał KAS na swojej stronie na Facebooku tuż po przedstawieniu projektu uchwały. Zdaniem członków Alarmu jedynym wyjściem jest wprowadzenie w Krakowie całkowitego zakazu palenia węglem.
KAS przygotował także mechanizm ułatwiający wzięcie udziału w konsultacjach społecznych. Na stronie www.chceoddychac.pl znajdują się gotowe uwagi do projektu. Wystarczy uzupełnić swój adres e-mail oraz imię i nazwisko, by przygotowany tekst został opatrzony naszym podpisem i przesłany na adres Urzędu Marszałkowskiego.
W piątek 25 października o godz. 18. spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym ma wyruszyć – również organizowany przez KAS – „Antysmogowy Marsz Żałobny”. Uczestnicy przejdą pod siedzibę Zarządu Województwa Małopolskiego przy ul. Basztowej 22.
Zaproponowanej formy uchwały broni marszałek Marek Sowa. – Oczywiście moglibyśmy przeprowadzać dodatkowe badania, modelowanie kolejnych propozycji, ale po prostu nie ma na to czasu. Trzeba podjąć radykalne kroki – mówił 21 października podczas spotkania z przedstawicielami Krakowskiego Alarmu Smogowego. Zdaniem marszałka przedstawiony projekt skutecznie ograniczy zanieczyszczenie powietrza w stolicy województwa.
W czasie spotkania z KAS Marek Sowa podkreślał, że ograniczenia wprowadzane w Krakowie to dopiero początek walki o czyste powietrze. – To problem, który dotyczy nie tylko Krakowa, ale całej Małopolski – mówił.