Na tym cmentarzu leżą i baronowie, i patrioci walczący o wolność dawnej Rzeczpospolitej. To także miejsce, gdzie z inicjatywy mieszkańców, społeczników powstają pomniki o patriotycznej wymowie.
Grobowiec rodziny baronów Ike – Duninowskich z pierwszej połowy XIX w. to najbardziej charakterystyczny obiekt cmentarza parafialnego w Nowym Duninowie. Przypomina on o ciekawej historii tego terenu sprzed półtora wieku, gdy z inicjatywy właścicieli tych dóbr, powstawały tu swoiste małe manufaktury m.in. cukrownia, tartak, cegielnia. Ike – Duniowscy byli też fundatorami neogotyckiego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, którego sylweta góruje w oddali.
Główna alejka na cmentarzu parafialnym w Nowym Duninowie doprowadzi nas do okazałego pomnika poświęconego bohaterom walk o niepodległość. Jest tu m.in. obelisk śp. Adama Adolfa Tołłoczki (1834 – 1898), który był urzędnikiem w duninowskiej cukrowni, a w 1863 r. uczestnikiem powstańczych walk, co przypłacił zesłaniem na Syberię.
„Ciernista była życia jego droga. Puszcze Syberii zmierzył stopy swemi. W każdej przygodzie zwracał się do Boga. Wrócił do kraju by spoczął w swej ziemi” – te piękne słowa można przeczytać na pomniku – obelisku Adama A. Tołłoczki, który zmarł w czasie epidemii w Duniowie.
Tuż obok znajduje się obelisk i krzyż Katyńsko – Smoleński, przy który wmurowano urnę z ziemią przywiezioną z Katynia i Smoleńska.