W tym roku organizatorzy projektu "Młodzież pamięta" – Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, Małopolskie Centrum Edukacji "MEC" i Łukasz Karkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Krakowie, przygotowali cztery ciekawe propozycje.
Trudno wyobrazić sobie rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości bez pieśni patriotycznych. Z okazji tego święta 8 i 11 listopada odbędzie się „Wspólne śpiewanie”. W tym roku do akcji przyłączą się: Wadowice, Myślenice, Wieliczka, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Tarnów, Skawina, Jędrzejów, Krzeszowice i Iwanowice. 8 listopada do śpiewających mieszkańców Jędrzejowa dołączą marszałkowie województw krakowskiego – Marek Sowa i świętokrzyskiego – Adam Jarubas.
Znane melodie można będzie też usłyszeć, już po raz 15., w „Tramwaju Patriotycznym”, który będzie jeździł wokół Plant krakowskich 11 listopada, od godziny 10.30 do 14.30. Zaśpiewają w nim chóry szkolne oraz zespół „Pan Śrubka i Orkiestra Taneczna”. Michał Jurkiewicz, solista i autor tekstów grający na skrzypcach i instrumentach klawiszowych, szczególnie zaprasza do wysłuchania „Czerwonych maków” w swojej aranżacji.
5 i 6 listopada odbędzie się też VIII Międzynarodowy Turniej Piłkarski, w którym udział wezmą młodzi sportowcy, m.in. z Ukrainy czy Słowacji. Jak podkreślają organizatorzy, liczy się nie tylko wynik rozgrywek, ale przede wszystkim poznawanie kultur, których przedstawicielami są rywale.
„Dzień Otwartego Muzeum” to z kolei propozycja dla młodzieży szkolnej. 8 listopada uczniowie będą mogli zwiedzić za darmo niektóre muzea. Czekają na nich liczne atrakcje. W swoje progi zapraszają: Muzeum Regionalne „Dom Grecki” w Myślenicach, Muzeum Regionalne w Iwanowicach, Muzeum Miejskie WCK im. M. Wadowity w Wadowicach, Muzeum Regionalne w Skawinie, Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich, chrzanowski Oddział Wystaw Czasowych „Dom Urbańczyka”, krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego i Muzeum Okręgowe w Tarnowie. – Wystarczy podać hasło „Młodzież pamięta”, by bez żadnych opłat zwiedzić nasze muzeum. Przygotowaliśmy m.in. prezentację o tym, jak wyglądał Kraków w momencie odzyskania niepodległości – mówi Katarzyna Zielińska z Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Jak podkreśla Dorota Zajkowskij z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, projekt „Młodzież pamięta" jest częścią programu „Edukacji patriotycznej dla szkół Krakowa”, który warto śledzić na bieżąco na „Krakowskim portalu edukacji patriotycznej”.