Nowy numer 21/2018 Archiwum

Wieszcz na aukcji

Autograf Adama Mickiewicza i cenne Biblie wystawiono na aukcji.

Będą licytowane 9 listopada od godz. 11 w krakowskim Domu Polonii (Rynek Gł. 14), podczas 37. aukcji antykwarycznej, zorganizowanej przez Antykwariat Wójtowicz.

Autograf wieszcza został złożony w 1851 r. na rękopiśmiennym świadectwie urodzenia i chrztu Józefa Teofila Rafała Mickiewicza, najmłodszego syna poety. Ten cenny dokument historyczny został wyceniony na 26 tys. zł.

Wśród ponad 100 cennych starodruków jest wiele poloników, w tym trzy słynne wydania Biblii, wydrukowane na terenie dawnej Rzeczypospolitej - Biblia Leopolity, Biblia Ostrogska i Biblia Wujka.

- Biblia nosi imię Leopolity od nazwiska autora przekładu i jest pierwszym pełnym, katolickim przekładem Pisma Świętego na język polski. Ukazała się w 1581 r. w Krakowie. Cenna jest także Biblia Ostrogska, z tekstem cerkiewnosłowiańskim, wydrukowana w 1581 r. w wołyńskim Ostrogu przez Iwana Fiodorowa. Do rzadkości należy także I wydanie Biblii w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka, opublikowane w Krakowie w 1599 r. – poinformował Piotr Wójtowicz, współwłaściciel antykwariatu.

Biblie wyceniono odpowiednio do stopnia rzadkości. Za te Leopolity i Wujka chętny musi zapłacić co najmniej po 20 tys. zł, zaś za Ostrogską - 10 tys. zł. To, oczywiście, ceny wywoławcze, które mogą wzrosnąć podczas licytacji.

- Aukcje antykwaryczne odgrywają nie tylko handlową, lecz także kulturotwórczą rolę. Pozwalają uchronić od zatracenia cenne rękopisy i druki, wzbogacić zbiory biblioteczne instytucji naukowych i kolekcjonerów prywatnych, wnieść również przez solidne, naukowe opracowanie katalogów aukcyjnych wkład do nauk humanistycznych - powiedział Stanisław Dębicki, bywalec krakowskich aukcji antykwarycznych.

Warto dodać, że kolejna aukcja znanego antykwariatu krakowskiego zbiega się z jego przeprowadzką. Zajął miejsce po antykwariacie „Bibliofil” przy ul. Szpitalnej 19. Gdy ten zamknął kilka miesięcy temu swe podwoje, wydawało się, że z krajobrazu Krakowa zniknie miejsce, gdzie książkami handlowano od ponad 100 lat. Dzięki zabiegom bibliofilów krakowskich, m.in. Grzegorza Niecia, władze miasta postanowiły jednak, że najemcą opuszczonego lokalu może być wyłącznie ktoś, kto zajmuje się handlem książkami antykwarycznymi. Przetarg celowy wygrali zasłużeni krakowscy antykwariusze.

- Inaugurację pobytu w nowej siedzibie chcieliśmy zaznaczyć przez jeszcze bogatszą niż zwykle ofertę aukcyjną - powiedział P. Wójtowicz.

Wśród prawie 1300 pozycji wystawionych na aukcję są m.in. rękopisy Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Władysława Reymonta, dedykacje autorskie (np. poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera dla brata Włodzimierza), wiele cennych dzieł w pięknych oprawach, rytowana przez Tomasza Makowskiego XVII-wieczna mapa dolnego Dniepru, wyceniona na 4 tys. zł XVII-wieczna grafika przedstawiająca Kalwarię Zebrzydowską, zbiór 668 fotografii Edwarda Węglowskiego, dokumentujących życie Krakowa w latach 60. XX wieku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma