Rozpoczęły się zapisy na Adwentowe Rekolekcje dla Małżeństw Niepłodnych. W tym roku odbędą się 14 i 15 grudnia.
Rekolekcje, na które zaprasza krakowskie Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych, tradycyjnie odbędą się w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (ul. Nazaretańska 1), a towarzyszyć im będzie hasło: „Wbrew nadziei uwierzyliśmy nadziei”. W programie rekolekcji, które poprowadzi ks. Krzysztof Wieczorek, znajdą się m.in. spotkanie z diagnostą laboratoryjnym Joanną Kuźmą, psychologiem z ośrodka adopcyjnego „Pro Familia” oraz świadectwa małżeństwa adopcyjnego i rodziny zastępczej.
Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych powstało 3 lata temu. Początkowo tworzyło je kilka małżeństw, siostra nazaretanka, instruktor naprotechnologii i ksiądz. Teraz na comiesięczne Msze św. i spotkania przyjeżdżają małżeństwa z całej Polski, a chętnych do udziału w rekolekcjach przybywa z roku na rok. Pojawiają się na nich także ci, którzy w krakowskim Nazarecie wyprosili łaskę rodzicielstwa, dziś cieszą się upragnionym potomstwem i swoim świadectwem wlewają otuchę w serca wciąż czekających.
To nie wszystko. W czerwcu tego roku powstało także Stowarzyszenie Wspierania Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara”. W sądzie zostało zarejestrowane we wrześniu, otrzymało także błogosławieństwo metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Na razie działa w nim 21 osób.
– Są wśród nas zarówno małżeństwa zmagające się z problemem niepłodności, jak i te, które już szczęśliwie urodziły dziecko lub są w ciąży. Tak, jak ja z żoną – mówi Grzegorz Rządzik, prezes zarządu stowarzyszenia. – Niektórzy nasi znajomi dziwią się, dlaczego angażujemy się w jego działalność, a my chcemy dzielić się naszym doświadczeniem, pomagać innym.
Rekolekcje z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę małżeństw mających problem z płodnością Duszpastwesrtwo Małżeństw Niepłodnych W stowarzyszeniu są także instruktorzy modelu Creightona, lekarz naprotechnologii, kapłan (ks. Mirosław Czapla, opiekun duszpasterstwa), a przyłączyć mogą się również bliscy niepłodnych małżeństw. – Zależy nam, by było nas coraz więcej, bo to wzmocni nasz głos i pokaże społeczeństwu, że jest duża grupa małżeństw, które swoją niepłodność przeżywają w oparciu o etykę Kościoła katolickiego i wartości chrześcijańskie, oraz osób, które to nauczanie rozumieją – podkreśla Izabela Salata, instruktor modelu Creightona.
– Jako Duszpasterstwo Małżeństw Niepłodnych „Abraham i Sara” mogliśmy się spotykać, modlić, organizować rekolekcje. W skali kraju nie mogliśmy jednak nic zdziałać – zauważa Mateusz Szklarz, który wraz z żoną Edytą z duszpasterstwem związany jest od dwóch lat.
Inspiracją do założenia stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną i aprobatę Kościoła była dla małżeństw z duszpasterstwa debata nad rządowym projektem dofinansowania in vitro, w której brakowało głosu organizacji zrzeszającej katolickie małżeństwa starające się o potomstwo.
– Pomyśleliśmy wtedy, że małżeństwa, które z metodą in vitro się nie zgadzają, a chciałyby np. dofinansowania naprotechnologii, też powinny mieć prawo głosu. Inaczej w społecznej i parlamentarnej dyskusji na temat leczenia niepłodności zawsze będą dyskryminowane – dodaje Mateusz.
O projektach stowarzyszenia, które ruszą z początkiem nowego roku, oraz o blogu promującym dietę dla Życia (www.abrahamisarawkuchni,blog.spot.com) piszemy szerzej w najnowszym „Gościu Krakowskim” (z datą 17 listopada).
Szczegółowe informacje o rekolekcjach oraz formularz zgłoszeniowy i internetową skrzynkę intencji modlitewnych można znaleźć na: www.abrahamisara.pl.