Felietonista GN i prezes Prawicy Rzeczypospolitej spotkał się z uczestnikami V Rekolekcji Góralskich Związku Podhalan, które odbywały się przy nowotarskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W swoim wystąpieniu Marek Jurek powoływał się na Kartę Praw Rodziny, wydaną 30 lat temu przez Stolicę Apostolską. – Jako społeczeństwo nie możemy być obojętni na to, co dzieje się wokół rodziny. Nie możemy pozwolić, aby została zastąpiona przez związki partnerskie. Tylko w rodzinie dostajemy życie, kulturę, wiarę – mówił stanowczo M. Jurek, dodając, że rodzina powinna mieć zagwarantowane niższe podatki. – To rodzice są najbardziej przewidującymi klientami. Kiedy rodzi im się dziecko, wiedzą, co mają kupić. Potem inwestują w edukację swoich dzieci i inne potrzeby. Muszą być przewidywalni, planują – zauważył gość V Rekolekcji Góralskich.
Wskazywał też, że państwo nie może być mentorem moralnym wobec rodziny. – Niestety, rząd wprowadza dyrektywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które są bardzo szkodliwe. Polski rząd, ale także inni rządzący w Europie powinni sięgnąć po zapisy zawarte w Karcie Praw Rodziny Stolicy Apostolskiej i zacząć je stopniowo realizować. Tylko wtedy będą mogli powiedzieć, że chronią rodzinę. Państwo polskie i jego rządzący powinni także współpracować z innymi państwami, którym zależy na podobnych zmianach, które ochronią rodzinę – mówił M. Jurek. W tym kontekście przywołał np. postawę niektórych burmistrzów francuskich miast, którzy odmawiają udzielania ślubów parom homoseksualnym.
Zachęcał również uczestników rekolekcji, aby stawiali opór wszelkim działaniom, które są skierowane przeciwko rodzinie. – Zdaję sobie sprawę, że to trudne. Ale w każdej szkole czy w innym miejscu, kiedy dojdzie do działań godzących w rodzinę, rodzice mogą zaprotestować. Nawet jeśli będzie ich mniejszość, jest szansa, że za nimi pójdą inni. Pamiętajmy jednak, że ktoś zawsze musi odezwać się pierwszy – apelował prezes Prawicy Rzeczpospolitej, przywołując wydarzenia sprzed kilku dni, gdzie w instytucjach podległych ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego była profanowana religia.
W ostatnim dniu rekolekcji odbyła się uroczysta Msza św. w kościele NSPJ w Nowym Targu. Liturgię uświetniły kapela regionalna z Ostrowska i zespół „Odrowązianie” z Odrowąża Podhalańskiego. Byli delegacja z pocztem sztandarowym Związku Podhalan, a także samorządowcy na czele z burmistrzem Nowego Targu Markiem Fryźlewiczem. Kazanie wygłosił ks. Władysław Zązel, kapelan senior Związku Podhalan.