W Krakowie odbyło się zorganizowane przez kleryków WSD sympozjum "Drogi Wiary. Skąd? Dokąd? Po co?".
Wygłoszone referaty miały - jak wyjaśniają organizatorzy - zwrócić uwagę na Kościół, w którym odkrywa się prawdę o Bogu i człowieku. Okazją do wyboru takiego tematu stały się refleksja nad recepcją postanowień Soboru Watykańskiego II w 50. rocznicę jego otwarcia i przeżywany w Kościele Rok Wiary. Sympozjum miało być również przeciwwagą do obecności tematów związanych z Kościołem w mediach, w których często próbuje się podważyć jego podstawy i sens istnienia.
W pierwszym dniu sympozjum - tak, jak kiedyś ojcowie soborowi - prelegenci szukali odpowiedzi na pytanie: "Ecclesia, quid dicis de te ipsa?" (Kościele, co mówisz sam o sobie?). Na ten dzień złożyły się trzy sekcje - liturgiki, teologii duchowości oraz teologii dogmatycznej.
Drugi dzień poświęcony był roli Kościoła w świecie. Referaty podzielono na sekcje historii sztuki, teologii pastoralnej i teologii fundamentalnej. Właśnie 14 listopada kl. Artur Lesner, alumn III roku w Gdańskim Seminarium Duchownym, wygłosił referat pt. „Nowa ewangelizacja jako wydarzenie ekumeniczne”.
- Nie można mówić o nowej ewangelizacji w odniesieniu do ruchu ekumenicznego, ponieważ jest to inicjatywa Kościoła katolickiego. Należy jednak rozpatrywać reewangelizację w kontekście wspólnego głoszenia Chrystusa. Zresztą samo słowo „ewangelizacja” w dzisiejszym znaczeniu pochodzi ze wspólnot ewangelikalnych - wyjaśniał prelegent. - Głoszenie Chrystusa nie jest ani przywilejem wybranych, ani żadną tajemną sztuką. Jest obowiązkiem każdego chrześcijanina.
Temat wystąpienia doskonale korespondował z rozpoczynającym się tego dnia w krakowskiej Mogile forum ewangelizacyjnym, w czasie którego do liderów z całej Polski swoje słowo kierowali przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich.