IX Dni Muzyki Kościelnej przeszły do historii. Tegoroczne na pewno zapamiętamy.
– Ten utwór wywołuje uczucie tęsknoty za pełnią piękna i życia. Nie ma w nim nic ciemnego i ponurego, bo miłość niszczy śmierć, miłość zwycięża! – tak o "Requiem" Gabriela Faure, tuż przed wysłuchaniem żałobnego utworu, powiedział ks. prof. Robert Tyrała. Żałobnego, bo dedykowanego zmarłemu niedawno ks. Kamilowi Kowalczykowi. W porywający sposób w kościele św. Anny wykonały go Chór Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej i Chór "Kantorei Sankt Barbara". Akompaniowała Orkiestra "L'Estate Armonico", a dyrygował Wiesław Delimat. Zabrzmiało m.in. najpiękniejsze "Pie Jesu", które grywał sam ks. Kamil.
Podczas Dni Muzyki Kościelnej publiczność mogła nie tylko posłuchać pięknej muzyki, ale też zagłębić się w jej teorię. A dokładnie w „szlachetność piękna”, o której mówili prelegenci podczas konferencji naukowej. Przekonywali, że choć w mass mediach i zwykłej codzienności jest go coraz mniej, to na szczęście są jeszcze ludzie, którzy to piękno starają się promować i innych „stawiają nim na nogi”. Tak, jak ekonomista Jose Antonio Abreu, który stworzył wenezuelski system orkiestr młodzieżowych i wyciąga do niego młodych ludzi z biednych rodzin, mających problemy z narkotykami i prawem.
Pojawiły się też pytania o piękno muzyki w liturgii, o miejsce chórów czy orkiestr podczas Mszy św. i o to, czy dopuszczalne jest wtargnięcie do kościoła muzyki pop. – Dla muzyki na wysokim poziomie nie tylko jest, ale musi być miejsce. Bo liturgia celebruje piękno i jest piękna. Odczuwamy je wszystkimi zmysłami. Oprócz najpiękniejszej obecności Chrystusa, są to również gesty wykonywane podczas Mszy św., iluminacja, muzyka, a w liturgii Wschodu także zapach. Wystarczy wejść do cerkwi, tam po prostu pięknie pachnie – opowiadał ks. dr Wiesław Hudek.
Nie zabrakło stałego punktu programu, czyli Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów oraz ich pięknego występu, podczas którego zagrali na nowych organach. Zostały one poświęcone w sali im. bł. Jana Pawła II Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. kard. Franciszka Macharskiego. Podczas uroczystości uhonorowana została też Lidia Skrzyniarz, muzykolog i małopolski wizytator Centrum Edukacji Muzycznej, która z rąk bpa Tadeusza Pieronka odebrała, przekazany przez kard. Stanisława Dziwisza, Złoty Medal Jana Pawła II "Za zasługi dla archidiecezji krakowskiej". Od zawsze wspierała edukację muzyczną. "Lidia Skrzyniarz od samego początku angażowała się w tworzenie Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Jest prawdziwym przyjacielem i dobrym duchem naszej szkoły" – tak mówi o niej społeczność szkoły.
Nowością podczas festiwalu był I Międzyparafialny Festiwal Piosenki Religijnej. Zorganizowały go parafie salezjańskie oraz Ośrodek Duszpasterski przy Tynieckiej i ośrodek dla dzieci niewidomych i słabowidzących. W kościele w Pychowicach zmierzyło się 200 młodych wykonawców. W kategorii młodzieżowej zwyciężyła schola z parafii MB Dobrej Rady z Prokocimia Starego. Drugie miejsce zajęła schola "Miriam" z Pychowic, a trzecie – schola "Coda" z Gimnazjum nr 22 w Krakowie. W kategorii dziecięcej najlepszą okazała się schola "Boże Kwiatki" z Pychowic, na drugim miejscu uplasowała się schola z parafii w Dębnikach, a na trzecim – schola z parafii MB Dobrej Rady z Prokocimia.
W niedzielę laureaci wystąpili podczas koncertu połączonego z modlitwą uwielbienia na zakończenie Roku Wiary.