Nowy numer 33/2018 Archiwum

Szopka prosto z Włoch

W Centrum "Nie lękajcie się!" stanęła tradycyjna szopka trydencka.

W przeddzień rozpoczynającego się Adwentu krakowskie sanktuarium odwiedził metropolita kard. Stanisław Dziwisz, który spotkał się z włoskimi przedstawicielami z miejscowości Tesero, którzy zmontowali tradycyjną trydencką szopkę w Krakowie.

Szopka, która zdobi sanktuarium błogosławionego papieża zbudowana została na podstawie o wymiarach 14 na 8 metrów. Naturalnej wielkości figury Maryi, Józefa i pasterzy są wyrzeźbione w drewnie i polichromowane.

Jak podkreślił kard. Stanisław Dziwisz, to za przyczyną Ojca Świętego Jana Pawła II, który wyszedł z taką propozycją, szopkę zaczęto ustawiać w Rzymie na placu przed bazyliką św. Piotra. Przedstawienie narodzin Jezusa wędruje także po świecie: w 2008 roku szopka odwiedziła Kraków (wtedy stanęła w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia), a następnie do L’Aquilli (2009), Asyżu (2010), Istambułu (2010) i Betlejem (2011).

Szopka trydencka, która w zeszłym roku stanęła w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie   Szopka trydencka, która w zeszłym roku stanęła w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Adam Wojnar /GN Jak wyjaśnił Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", położony na północy Włoch Trydent jest rejonem, w którym mocno zakorzeniona jest w kulturze tradycja i rzemiosło budowania szopek. Niektóre z nich mają wartość tak wielką, że są zapisywane w spadku.

Mistrzowie rzemiosła, pochodzący z Tesaro wykonywali figurki Matki Boskiej i Dzieciątka Jezus już pod koniec XVIII wieku. Tradycja rzeźbienia w drewnie przywędrowała do Trydentu prawdopodobnie z Górnej Adygi za sprawą tzw. segantini, czyli pracowników weneckich tartaków napędzanych wodą.

Obok szopki, która w sanktuarium będzie prezentowana do 2 lutego, niebawem stanie również bożonarodzeniowa choinka.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma