Symboliczna „wiecha” zwieńczyła nowy budynek ŚDS w Śledziejowicach.
Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w 2009 roku obok już istniejącego domu dla niepełnosprawnych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej.
- Codziennie na WTZ w Śledziejowicach przychodzi ponad 30 osób a do Środowiskowego Domu Samopomocy 15 osób niepełnosprawnych. Zrobiło się nieco ciasno. Cztery lata temu podjęliśmy budowę, której otwarcie planujemy w połowie przyszłego roku - powiedział 5 grudnia dyrektor wspólnoty L'Arche w Śledziejowicach Rafał Ślusarczyk. Nowa część ŚDS będzie mogła przyjąć kolejnych 15 niepełnosprawnych.
Budynek powstaje (obecnie jest to zakończony stan surowy) dzięki działaniu wielu osób i instytucji Z PEFRON-u otrzymano prawie 350 tys. zł dotacji, ale wiele cegiełek do tej inwestycji dołożyły osoby prywatne.
Zaczynem, pierwszymi pieniędzmi na tę budowę był dar rodziny zmarłego przed rokiem Andrzeja Jacka - niepełnosprawnego, który mieszkał w domu wspólnoty i jego życzeniem było takie zagospodarowanie funduszy. Projekt budowlany ŚDS za darmo opracował Maciej Tyczyński.
Konto zasilają środki od prywatnych sponsorów oraz pieniądze zebrane dzięki sprzedaży własnoręcznie wykonanych przez niepełnosprawnych świec, kartek świątecznych czy stroików.
Jak przyznaje ks. Władysław Lustrak proboszcz z parafii MB Pocieszenia w Czarnochowicach, śledziejowicka Arka wrosła w lokalny pejzaż - także poprzez wspólne spotkania, imprezy, ogniska.
W czasie czwartkowego spotkania zapoznano jego uczestników z historią budowy, rytmem codziennego życia przebywających tu niepełnosprawnych , a także ich osiągnięciami. Po zawieszeniu symbolicznej „wiechy” w budującej się części domu, niepełnosprawni zaprezentowali się w programie artystycznym.
Wszyscy obecni na spotkaniu mieli nadzieję, że uda się znaleźć brakujące 300 tys. zł na dokończenie budowy Domu w Śledziejowicach.
Założony nieopodal Wieliczki przez wspólnotę Arka dom istnieje od 1981 roku. Wzorem dla wspólnoty (od 2010 roku występującej pod zmienioną nazwą - L'Arche) była podobna grupa, działająca od 1964 roku we Francji.
Zasadą jej życia wspólnotowego jest partnerstwo - wymiana "darów" pomiędzy osobami zdrowymi a niepełnosprawnymi.
Dziś wspólnota L'Arche prowadzi dwa domy w Śledziejowicach i w Wieliczce (znalazło w nich opiekę kilkanaście osób niepełnosprawnych) oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy.