Nowy numer 24/2018 Archiwum

Kolędy dla chorych na SLA

11 stycznia krakowscy artyści zaśpiewają na rzecz chorych na stwardnienie boczne zanikowe.

Podczas tego charytatywnego wieczoru kolęd, który rozpocznie się o godz. 19.15 w bazylice św. Floriana (ul. Warszawska 1b), wystąpią: Anna Szałapak, Andrzej Sikorowski, Marek Bałata oraz trio Milena, Szczepan i Tomasz z Łapsz Niżnych. Organizatorem koncertu jest Stowarzyszenie „Dignitas Dolentium”  (łac. godność cierpiących), które pomaga cierpiącym na SLA na różne sposoby: wypożycza sprzęt medyczny, w tym materace przeciwodleżynowe, łóżka rehabilitacyjne, asystory kaszlu oraz system „Sensor” umożliwiający porozumiewanie się z opiekunami i obsługę komputera np. małym ruchem palca. Stowarzyszenie udziela także jednorazowej pomocy finansowej chorym w stanie terminalnym, prowadzi telefon zaufania dla pacjentów i opiekunów, stronę internetową (www.mnd.pl) oraz forum. Wydaje również „Poradnik dla chorych na SLA”, który rozsyłany jest do wszystkich członków stowarzyszenia, klinik i szpitali.

Stowarzyszenie „Dignitas Dolentium” powstało w Nowym Targu w 2007 r. i działa dzięki pełnej poświęcenia pracy wolontariuszy, a utrzymuje się z darowizn przekazywanych w ramach 1 proc. podatku, datków, składek członkowskich oraz zbiórek podczas imprez charytatywnych. Także podczas sobotniego koncertu będzie można wpłacić datek na rzecz stowarzyszenia i osób chorych. Liczy się każda złotówka!

SLA, czyli stwardnienie boczne zanikowe, to postępująca i nieuleczalna choroba neurologiczna, w której zniszczeniu ulegają komórki nerwowe odpowiedzialne za pracę mięśni. Pierwsze objawy to zazwyczaj potykanie się, upuszczanie przedmiotów, niewyraźna mowa. Chorzy stopniowo tracą sprawność ruchową. Później pojawiają się paraliż i zatrzymanie pracy mięśni (także tych odpowiedzialnych za oddychanie), co prowadzi do powolnej śmierci. Jednocześnie u większości chorych zmysły działają prawidłowo, a umysł pozostaje sprawny.

Na SLA choruje w Polsce około 4 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma