GN 24/2018 Archiwum

Rzecz o przyzwoitości

A propos walki z pijanymi kierowcami. Niech młodzież patrzy, czyta, słucha i wyciąga wnioski.

Drodzy wychowawcy! Proponuję – do wykorzystania w celach dydaktycznych – krótki materiał poglądowy na marginesie toczącej się właśnie debaty nad skuteczną walką z plagą pijanych kierowców. Historia nienowa, ale jakże pouczająca.

W sierpniu 2006 r. dyrektor pewnego prestiżowego krakowskiego liceum zostaje zatrzymany przez policję podczas kontroli drogowej. Wykonane u niego dwukrotne badania alkomatem wykazują, że jest pod wpływem alkoholu (nieco ponad 2 promile). Potwierdzają to również zeznania policjantów. Dyrektor jadąc, ciągnął drogowe pachołki, nie miał też włączonych świateł. Podczas przesłuchania przyznał się do winy.

Ale potem mamy zwrot akcji. Dyrektor zmienia zdanie, twierdzi, że nie pił, lecz brał leki, a urządzenie pewnie było zepsute. Co prawda, w czerwcu 2008 r. krakowski sąd skazuje go na karę grzywny, ale dwa lata później, po apelacji, uniewinnia, uznając, że policja wykonała badania wadliwym alkomatem.

Finał. W czasie, gdy przeciwko dyrektorowi (który startował w lokalnych wyborach z listy Jacka Majchrowskiego) toczyło się postępowanie sądowe, prezydent Krakowa cały czas „trzymał” dla niego miejsce w szkole. Po uniewinnieniu dyrektor wraca na swoje stanowisko. „Jeżeli ktoś jest niewinny, a przez cztery lata był ciągany po sądach i nie mógł pełnić funkcji, to uważam, że elementarną zasadą przyzwoitości jest przywrócenie go do tej funkcji, to forma zadośćuczynienia” – tłumaczył swoją decyzję J. Majchrowski.

Drogie dzieci! Wysłuchałyście historii sprzed trzech lat. A teraz wyjmijcie kartki, długopisy i napiszcie wypracowanie na jeden z trzech wybranych tematów (ci, co chcą mieć szóstkę, piszą na wszystkie): 1. Rozwiń myśl: „Przykład idzie z góry”, 2. Uzasadnij, jaką rolę odgrywa stosowanie alkomatów w ściganiu i karaniu pijanych kierowców, 3. Wyjaśnij, na czym w życiu publicznym polega zasada elementarnej przyzwoitości.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • halinkaa
  09.01.2014 15:24
  wyrażenia pomocnicze do wypracowania "na układy nie ma rady" "co wolno wojewodzie to nie tobie ..." "wymiar sprawiedliwości wyrokuje w/g statusu społecznego podsądnego nie w/g przepisu"
  doceń 11
 • Obywatel
  10.01.2014 10:33
  Układ związany z niejakim Majchrowskim, a ostatnio z koalicją Majchrowski - Platforma to największa patologia Krakowa.
  Niestety nie widać również na razie, aby lokalny PiS poszedł po rozum do głowy i zaczął wreszcie konkretnie z tą patologią walczyć.

  Z prawdziwym przerażeniem myślę o następnych wyborach samorządowych w Krakowie, w których stado lemingów znów bezmyślnie odda głosy na "pana profesora Majchrowskiego" i jego kolesi.
  doceń 3
 • leost
  12.01.2014 05:38
  Prawdziwość oskarżeń księży o zachowania pedofilskie, widziałem choćby w sprawie dominikańskiej.Najsłynniejsza podobno najbardziej efektywna dziennikarka śledcza tego kraju przez ponad rok prowadzi działania mające zdemaskować zachowania pedofilskie polskich księży.A wynikiem jej śledztwa jest filmik pokazujący jakiegoś gościa z zamazanymi rysami twarzy,przechadzającego się nie wiadomo gdzie. To u nas zwykły przeciętny polityk nie żaden bystrzak potrafi skombinować ,,tasmy prawdy,,.Na ktorych widac wszystko jak w kinie.I slyszy sie wszystko wyraznie.A ten kleryk zatrzymany w wiezieniu i przesluchiwany przez ta dzinnikarke pytajaca go w taki sposob ze tylko potwierdzal jej pytania.Wiadomo jak jest w iberoamerykanskich wiezieniach, jak nie masz kasy albo nie jestes jakiejs grupie przestepczej to marne szanse na przetrwanie.Wiec potwierdzal to co od niego chcieli wszyscy sledczy.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma