W Teatrze im. J. Słowackiego odbył się V Koncert Wiedeński dla Małych Serc.
Uwertura do opery „Wesele Figara”, aria Tamina z opery „Czarodziejski flet”, duet Fiordiligi i Ferranda z opery „Cosi fan tutte”, aria Barinkaya z operetki „Baron Cygański”, duet Anny Elizy i Paganiniego z operetki „Paganini” – najpiękniejsze utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Straussa, a także kompozycje Karla Zellera, Jaquesa Offenbacha, Franza Lehara i Josepha Lannera w wykonaniu pierwszego zespołu Orkiestry Camerata Salzburg, sopranistki Nikoli Hillebrand i tenora Łukasza Gaja zabrzmiały podczas piątego i zarazem ostatniego Koncertu Wiedeńskiego dla Małych Serc, czyli na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Koncert poprowadziła Beata Malczewska.
– Marzenia się spełniają, także te z pozoru nierealne – zapewnia prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USD. Jak wyjaśnia, kilka lat temu wraz z dyrekcją szpitala postanowił (choć nie było na to pieniędzy), że w Prokocimiu powstanie najnowocześniejsza i najlepiej wyposażona klinika kardiochirurgii dziecięcej. Tak się stało. Dzięki pomocy wielu darczyńców, nagłośnieniu sprawy przez media, a także zainicjowaniu koncertów charytatywnych udało się wyremontować oddział operacyjny, kupić aż 8 nowych stanowisk intensywnego nadzoru medycznego dla dzieci po ciężkich operacjach serca (w 2009 r. było ich 10), kupić aparat do krążenia pozaustrojowego, aparat do terapii tlenkiem azotu, aparat ECMO (służący do pozaustrojowego tlenowania krwi), a 19 grudnia 2013 r. została również otwarta pierwsza w Europie pediatryczna hybrydowa sala operacyjna.
– Sala hybrydowa, wyposażona w dwupłaszczyznowy angiograf (dzięki któremu można wykonywać zabiegi wewnątrznaczyniowe), pozwala na wykonanie jednej operacji zamiast kilku, skraca czas hospitalizacji małych pacjentów i czas oczekiwania na zabieg, a także pozwala na szybszą rehabilitację. Dzięki niej podczas operacji można – bez wyjeżdżania do sali hemodynamicznej – sprawdzić wszystko, co zrobili lekarze, czy na pewno nie ma jeszcze czegoś „do naprawy”. Nasza klinika jest na światowym poziomie i osiąga światowe wyniki – podkreślał prof. Skalski, dziękując wszystkim za serce okazane małym sercom i pomoc w wykonaniu kosztownych inwestycji.
Najbardziej zasłużeni darczyńcy: Fundacja Radia Zet (która za 5 mln zł zebranych z tytułu 1 proc. podatku sfinansowała wyposażenie „hybrydy”), Tauron Polska Energia, Spółka Qumak i Fundacja im. Martusi Korzeniowskiej (która z prywatnych pieniędzy sfinansowała zakup jednego stanowiska intensywnej terapii) otrzymali specjalne medale „Contra Spem Spero”. Piąty medal powędrował w ręce Piotra Gładkiego, człowieka, który pomógł w zainicjowaniu Koncertów Wiedeńskich.