Uniwersytet Jagielloński świętuje w tym roku jubileusz 650-lecia. Upamiętniły to m.in. Senat RP i Sejmik Województwa Małopolskiego.
Trwające do 30 września obchody jubileuszowe nie ograniczą się do jednodniowych wydarzeń 12 maja, rocznicy powołania uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego. – Będą miały kilka wymiarów – naukowy, kulturalny i sportowy – deklaruje dr Jerzy Skuciński, lekarz chirurg kierujący Biurem Jubileuszowym. – Podczas imprez na pewno będzie ładna, słoneczna pogoda. Sprawdzili to w długoterminowych prognozach nasi meteorologowie.
Do udziału w jubileuszu zaproszono delegacje z ok. 200 uniwersytetów z całego świata. Centralne obchody rozpoczną się 12 maja Mszą św. w katedrze wawelskiej, odprawioną przez kard. Stanisława Dziwisza, który jest członkiem Komitetu Honorowego Jubileuszu. Po Mszy orszak profesorów przejdzie Drogą Królewską do Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej, gdzie odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu uniwersyteckiego, połączone z wręczeniem doktoratów honoris causa uczelni.
– Zaprosimy również na obchody wszystkich z ok. 200 żyjących dotychczasowych posiadaczy tego tytułu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ze względu na zaawansowany wiek, dużą odległość nie wszyscy przyjadą. Ci, którzy się tu jednak znajdą, będą mieli zapewnione miejsce we wszystkich częściach majowych obchodów – mówi dr Skuciński. W Ogrodzie Profesorskim obok Collegium Maius zostanie zakopana Kapsuła Czasu. Zostaną w niej umieszczone przesłanie rektora UJ oraz dokumenty i pamiątki. Będzie mogła być otwarta najwcześniej za 50 lat. – Nie ma postępu w nauce bez wymiany poglądów, doświadczeń. W roku jubileuszowym odbędzie się kilkadziesiąt sympozjów, kongresów i konferencji, m.in. Kongres Kultury Akademickiej 22 marca oraz konferencja „Nauka i Innowacje”, organizowana wspólnie z Polską Akademią Umiejętności. W maju odbędzie się kilka posiedzeń sieci uniwersyteckich skupiających najstarsze i najznakomitsze uniwersytety. – Nie będziemy zamykać się w murach uniwersyteckich. Chcemy pokazać szerzej to, co robimy. Będzie więc szereg wystaw ukazujących zarówno nasze budynki, jak i dokonania naukowe oraz działalność studentów. W maju otworzymy nocą nasze muzea – w Collegium Maius i Muzeum Farmacji. Po raz pierwszy pokażemy też w nocy nasze Collegium Novum wraz z jego aulą. Będą również imprezy kulturalne – koncerty oraz duże widowisko muzyczno-historyczne, które odbędzie się na płycie Rynku Głównego – zapowiada dr Skuciński. W zakolu Wisły pod Wawelem zorganizowane zostaną regaty ósemek wioślarskich ze sternikiem, m.in. z udziałem zawodników z uniwersytetów w Cambridge i Oxford. Informacje związane z jubileuszem będą dostępne na multimedialnej stronie internetowej: www.650.uj.edu.pl, zaś relacje filmowe – w kanale internetowym YouTube.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się