W Krakowie jubileusz mniejszy niż setka lat działalności uchodzi za dziecinny. Jednak ćwierćwiecze Chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przyniosło tak wiele dokonań, że obchodzony w tym roku jubileusz należy traktować poważnie.
Zespół jest artystyczną wizytówką uczelni. – Należą mu się słowa wdzięczności za to, co robi dla naszego uniwersytetu, dla kultury Krakowa i Małopolski. Służy bowiem wartości, jaką jest piękno – mówi ks. prof. Władysław Zuziak, rektor UPJP II. Chór powstał w roku akademickim 1988/1989. Od początku kieruje nim prof. Włodzimierz Siedlik, wytrawny chórmistrz, wieloletni dyrygent Krakowskiego Chóru Akademickiego UJ i Chóru Polskiego Radia. Z czasem z zespołu „wypączkowały”: Krakowski Chór Żeński pod dyr. Katarzyny Śmiałkowskiej i Krakowski Chór Męski kierowany przez Janusza Wierzgacza.
– Kiedy zaczynałem pracę z zespołem, byłem zaledwie studentem III roku w Instytucie Liturgicznym Papieskiej Akademii Teologicznej. Od początku stawiałem na dobre nastrojenie tego doskonałego instrumentu, jakim jest chór – mówi prof. Siedlik. W rezultacie zespół, liczący obecnie 50 osób, nie tylko uświetnia wszystkie uroczystości akademickie uczelni, lecz także wiele koncertuje w kraju i za granicą, zdobywając również liczne nagrody na konkursach chóralnych, gdzie ceni się jego czyste brzmienie. Specjalizuje się w wykonywaniu i nagrywaniu utworów muzyki polskiej.
– Nagraliśmy już kilka płyt, m.in. z utworami religijnymi Henryka Mikołaja Góreckiego, Jana Maklakiewicza i Henryka Mikołaja Góreckiego. W trakcie naszego roku jubileuszowego nagramy płytę „Pater Noster. Otcze Nasz. Muzyka Wschodu i Zachodu” z utworami Romualda Twardowskiego napisanymi do tekstów liturgicznych Kościoła zachodniego i wschodniego – mówi Małgorzata Gądek, prezes „Psalmodii”. Jednak te wszystkie dokonania artystyczne nie wyczerpują fenomenu „Psalmodii”. – Tym, co stanowi o wyjątkowości chóru, są ludzie, którzy go tworzą. Studenci i absolwenci krakowskich uczelni, młodzi i dorośli, interesujący się piłką nożną, literaturą i matematyką, których łączy to, że uwielbiają śpiewać. Nie boją się nowych wyzwań, a trudny repertuar to dla nich codzienność.
Koncerty oraz nagrane przez chór płyty świadczą o tym, że wspólna pasja, zaangażowanie i autentyczne przeżywanie muzyki owocują niezapomnianymi kreacjami – mówi Monika Wiertek, rzecznik prasowy UPJP II, wiceprezes wspierającej zespół Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. „Psalmodia” tworzy wspólnotę rodzinną nie tylko w sensie przenośnym. W chórze skojarzyło się już kilka małżeństw. W trakcie roku jubileuszowego będą się odbywały kolejne występy chóru.
– Będziemy m.in. śpiewali na koncercie z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, podczas kwietniowych krakowskich uroczystości z okazji kanonizacji Jana Pawła II, w maju wystąpimy podczas koncertu muzyki filmowej, we wrześniu zaśpiewamy utwory religijne Romualda Twardowskiego, które ukażą się również na nagranej przez nas płycie. Kulminacją obchodów jubileuszowych będzie październikowy koncert galowy w Filharmonii Krakowskiej – zapowiada Mateusz Prendota, wieloletni prezes Zarządu Chóru „Psalmodia”, obecnie zaś znany menedżer kultury, prezes Stowarzyszenia „Passionart”, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się