Nowy numer 30/2021 Archiwum

Krakowskie Pulitzery

Dziennikarze spod Wawelu zdominowali tegoroczny konkurs nagród SDP. Wygrali aż trzy kategorie! 5 lutego będzie ich można spotkać w Klubie Dziennikarza "Pod Gruszką".

Spotkanie poświęcone kulisom powstawania nagrodzonych prac rozpocznie się o godz. 18, a poprowadzi je Piotr Legutko z "Gościa Niedzielnego".

Na najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski wpłynęło ponad 300 prac. Okazało się, że krakowska szkoła dziennikarstwa świetnie się trzyma, zarówno jeśli chodzi o filmy dokumentalne, słuchowiska radiowe, jak i reportaże prasowe. Polskie Pulitzery trafiły pod Wawel za dokonania we wszystkich dziedzinach, od spraw światowych po tematykę lokalną.

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie przypadła autorom filmów dokumentalnych – „Mitzvah” Witoldowi Gadowskiemu i Maciejowi Grabysie oraz „Być Koptem” autorstwa Macieja Grabysy i Michała Króla. Pierwszy dokument odkrywający tajemnice międzynarodowego rynku handlu ludzkimi narządami wyemitowano w telewizji Planet+, drugi, opowiadający o prześladowaniu chrześcijan w Egipcie pokazała po raz pierwszy TVP Kraków. Producentem obu dokumentów jest krakowski salezjanin ks. Adam Parszywka.

Mariusza Pilisa wyróżniono Nagrodą im. Stefana Żeromskiego, przyznawaną za publikacje o tematyce społecznej.  Otrzymał ją za głośny film dokumentalny „Bunt stadionów”, pokazujący środowisko polskich kibiców. Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego za materiał o tematyce sportowej przypadła dziennikarzom z redakcji „Tygodnika Powszechnego” Bartkowi Dobrochowi i Przemysławowi Wilczyńskiemu za artykuł „Broad Peak: piekło i niebo”.

W kategorii publikacji historycznych wyróżnienie otrzymał Roman Graczyk  –  współautor telewizyjnego cyklu "Utopia u władzy (TVP Info), natomiast w kategorii "Inicjatywy" docenione zostało słuchowisko  Ewy Szkurłat – Opera nowohucka (Polskie Radio Kraków).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama