Dziennikarze spod Wawelu zdominowali tegoroczny konkurs nagród SDP. Wygrali aż trzy kategorie! 5 lutego będzie ich można spotkać w Klubie Dziennikarza "Pod Gruszką".
Spotkanie poświęcone kulisom powstawania nagrodzonych prac rozpocznie się o godz. 18, a poprowadzi je Piotr Legutko z "Gościa Niedzielnego".
Na najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski wpłynęło ponad 300 prac. Okazało się, że krakowska szkoła dziennikarstwa świetnie się trzyma, zarówno jeśli chodzi o filmy dokumentalne, słuchowiska radiowe, jak i reportaże prasowe. Polskie Pulitzery trafiły pod Wawel za dokonania we wszystkich dziedzinach, od spraw światowych po tematykę lokalną.
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie przypadła autorom filmów dokumentalnych – „Mitzvah” Witoldowi Gadowskiemu i Maciejowi Grabysie oraz „Być Koptem” autorstwa Macieja Grabysy i Michała Króla. Pierwszy dokument odkrywający tajemnice międzynarodowego rynku handlu ludzkimi narządami wyemitowano w telewizji Planet+, drugi, opowiadający o prześladowaniu chrześcijan w Egipcie pokazała po raz pierwszy TVP Kraków. Producentem obu dokumentów jest krakowski salezjanin ks. Adam Parszywka.
Mariusza Pilisa wyróżniono Nagrodą im. Stefana Żeromskiego, przyznawaną za publikacje o tematyce społecznej. Otrzymał ją za głośny film dokumentalny „Bunt stadionów”, pokazujący środowisko polskich kibiców. Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego za materiał o tematyce sportowej przypadła dziennikarzom z redakcji „Tygodnika Powszechnego” Bartkowi Dobrochowi i Przemysławowi Wilczyńskiemu za artykuł „Broad Peak: piekło i niebo”.
W kategorii publikacji historycznych wyróżnienie otrzymał Roman Graczyk – współautor telewizyjnego cyklu "Utopia u władzy (TVP Info), natomiast w kategorii "Inicjatywy" docenione zostało słuchowisko Ewy Szkurłat – Opera nowohucka (Polskie Radio Kraków).