Nowy numer 2/2021 Archiwum

Plebiscyt dobrych ludzi

Do 8 marca poszukujemy Miłosiernych Samarytan Roku 2013.

Plebiscyt dobrych ludzi   Janina Oprych swoją chorobą się nie zraża, lecz z całych sił działa dla dobra innych Monika Łącka /GN Anna Spannbauer, rehabilitantka z krakowskiego Szpitala Bonifratrów św. Jana Grandego, podobno nie robi nic wielkiego. Na pytanie, dlaczego pomaga pacjentom (ponad „zawodową normę”), odpowiada z rozbrajającą szczerością: „Bo inni nie zawsze pomagają...”.

Z kolei Alicja Homel, pielęgniarka z wykształcenia, a obecnie statystyk medyczny w Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie, to osoba, która zawsze potrafi dostrzec obok siebie drugiego człowieka, a opiekę nad chorymi, pracę w szpitalnym Zespole Opieki Duszpasterskiej i prowadzenie warsztatów plastycznych, m.in. dla podopiecznych sióstr albertynek, wkłada całe serce.

I jeszcze Janina Oprych, kobieta, która choć sama dotknięta jest ciężką chorobą (postępujący zanik mięśni), pogodą ducha mogłaby obdzielić wiele zdrowych osób. Od 26 lat angażuje się też w działanie Wspólnoty „Arka”, wspierającej osoby niepełnosprawne. Działa też w Braterstwie Chorych, zrzeszonym przy Towarzystwie Walki z Kalectwem w Krakowie oraz w Międzykontynentalnym Chrześcijańskim Braterstwie Osób Chorych i Niepełnosprawnych.

Kto w tym roku dołączy do tego zaszczytnego grona? Plebiscyt tradycyjnie podzielony jest na dwie kategorie. Pierwsza dotyczy pracowników służby zdrowia, dla których „pomoc cierpiącym jest powołaniem, a nie tylko wypełnianiem obowiązków i pracą zarobkową”. Dzięki temu ofiarowują nieco więcej ciepła i dobroci swoim podopiecznym. Druga kategoria promuje osoby niezwiązane z żadną organizacją charytatywną, dla których „motywem do czynienia miłosierdzia wobec potrzebujących jest przykazanie miłości”.

Głosować można listownie (pisząc pod adresem: Wolontariat św. Eliasza, ul. por. Wąchały 5, 30-608 Kraków), poprzez e-mail (biuro@eliasz.org) lub telefonicznie (12/263 61 56). Należy podać imię i nazwisko oraz adres lub numer telefonu osoby, którą chcemy wyróżnić i uzasadnić swój wybór.

Honorowy patronat nad akcją objął kard. S. Dziwisz, patronat medialny – m.in. „Gość Niedzielny”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama