– Jeśli Bóg będzie chciał, by ta szkoła istniała, będzie błogosławił dziełu i rozwiniemy skrzydła. Inaczej żadne nasze starania nie wystarczą – mówi ks. Mariusz Susek, dyrektor oazowego gimnazjum.
Gdy w 2011 r. ks. Mariusz został mianowany przez kard. Stanisława Dziwisza diecezjalnym moderatorem Duszpasterstwa Służby Liturgicznej i Ruchu Światło–Życie Archidiecezji Krakowskiej, pomyślał, że warto poszukać nowej przestrzeni dla działalności diakonii. Niebawem powstał też Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji, a ks. Mariusz został w nim sekretarzem bp. Grzegorza Rysia. – Podczas spotkań i konferencji zastanawialiśmy się m.in., czym powinna być nowa ewangelizacja w kontekście Ruchu Światło–Życie – opowiada ks. Susek. Jak bumerang powracała też myśl, aby konkretnym i namacalnym efektem nowej ewangelizacji było utworzenie przedszkola lub szkoły prowadzonej przez diakonię Ruchu Światło–Życie. Placówki wiernej duchowemu testamentowi sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Stawiamy na markę
W Krakowie i całej diecezji istniało już wiele dobrych katolickich szkół. Żadna jednak nie łączyła dwóch charyzmatów (oazowego i nazaretańskiego, czyli Najświętszej Rodziny). Na dodatek od 2008 r. istniało i prężnie działało Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło–Życie Archidiecezji Krakowskiej (należy do niego ok. 100 osób, najbardziej zaangażowanych w ruch), posiadające osobowość prawną kościelną i cywilną, zatwierdzoną najpierw przez kard. Dziwisza, a potem przez Ministerstwo Edukacji. W końcu pomysł został przez diakonię zatwierdzony. – W listopadzie ub. roku rozpoczęliśmy starania, aby gimnazjum mogło powstać. Oficjalne pozwolenie zostało podpisane przez prezydenta Krakowa 27 lutego br. Myślę, że prezydent Majchrowski nie wiedział, że na urzędowej pieczęci widnieje data narodzin dla nieba sł. Bożego ks. Blachnickiego, ale dla nas jest to wyraźny znak, że patron szkoły czuwa nad tym dziełem. Cały czas modliliśmy się, prosząc o rozeznanie, czy to na pewno dobra droga – mówi ks. Mariusz. Jak podkreśla, szkoła nie stawia na „inność” i nie chce być konkurencją dla pozostałych katolickich szkół. Chce postawić na jakość (nauki i wychowania), bezpieczeństwo (także wobec współczesnych duchowych zagrożeń) i na markę Ruchu Światło–Życie. – Ks. Blachnicki nie bez powodu mówił o wychowywaniu młodego człowieka w duchu nowej kultury – słowa, postawy, stroju, miłości do rodziny, przyjaciół, ojczyzny. Choć brzmi to poważnie, to nic innego jak życie duchowe oazowicza, które opiera się na 10 drogowskazach – wyjaśnia ks. dyrektor.
Śladami JPII
– Dużo mówi się o gender. Znamy skalę zagrożenia, ale zamiast narzekać, mamy na nie odpowiedź – szkołę, która dba o rodzinę – podkreśla ks. Susek. Oprócz spotkań i konferencji, które będą organizowane dla rodziców, w planie są również pikniki rodzinne, a także możliwość indywidualnej rozmowy z duszpasterzem. – Szkoła ma też dom rekolekcyjny „Maksymilianum” w Bystrej Podhalańskiej. To nasza przystań, do której zaprosimy rodziców na wyjazd relaksacyjny. Dawka duchowości będzie jak małe ciastko podane na dużym talerzu. Nie odstraszy, nie przytłoczy, ale może zasmakować – mówi ksiądz dyrektor. W „Maksymilianum” będą też organizowane wyjazdy oazowe dla uczniów, bo oprócz szerokiej gamy zwykłych kół pozalekcyjnych (np. literackiego, teatralnego, wokalno-muzycznego, kulinarnego) będą też trzy nieco bardziej niezwykłe – biblijne, liturgiczne i oazowe. – Podczas 3 lat nauki będzie można rozpocząć 3-letnią formację w Oazie Nowej Drogi. Dla uczniów, którzy chcą chodzić śladami bł. Jana Pawła II, mamy też propozycję zdobycia trzech odznak turystycznych jego imienia – brązowej, srebrnej i złotej. I ważna sprawa – szkoła, choć katolicka, otwarta jest na wszystkich uczniów. Także tych, których rodzice deklarują się jako niewierzący lub „niepraktykujący”. Warunek jest jeden – podpisując zgodę na przyjęcie zasad proponowanych przez szkołę, muszą wykazać odrobinę dobrej woli i podprowadzić dzieci pod te wartości.Szczegółowe informacje dotyczące oferty szkoły, która znajduje się przy ul. Strzelców 5a, można uzyskać pod nr. tel.: 12/312 10 69, na stronie: www.gimnazjum.oazowe.pl oraz pisząc pod adresem: sekretariat@gimnazjum.oazowe.pl.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się