Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wielkopostne opony

Unikatowe tkaniny o tematyce wielkopostnej można oglądać w kościele w Orawce.

Drewniana świątynia  pw św. Jana Chrzciciela w Orawce pochodzi z połowy XVII w. Była pierwszym kościołem katolickim wybudowanym na Górnej Orawie.

Orawka była w XVII w. i później częścią Górnych Węgier, choć lud mówił tu po polsku. Stąd obecność w tym kościele portretów królów węgierskich: Stefana i Władysława oraz wizerunki węgierskich świętych i błogosławionych.

- W XVII w. na Orawie były silne wpływy kalwinizmu. Jej rekatolicyzacja rozpoczęła się wraz z wybudowaniem z inicjatywy ks. Jana Sczechowicza kościoła w Orawce - powiedział Jarosław Kazubowski, krakowski restaurator, historyk sztuki i publicysta.

Świątynia w Orawce należy do pereł polskiej architektury drewnianej. Jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Czeka na wpisanie jej na listę Światowego Dziedzictwa  Kulturalnego UNESCO.

Wielkopostne opony   Wnętrze kościoła w Orawce ma wystrój barokowy Grzegorz Kozakiewicz W okresie Wielkiego Postu ołtarze kościoła w Orawce są zasłaniane zabytkowymi tkaninami o tematyce wielkopostnej. Dwie z tych tkanin, zwanych ze staropolska oponami: „Pieta pod krzyżem” i „Biczowanie Chrystusa”, zostały wykonane w XVII w. Dwie pozostałe opony: „Pokutująca Maria Magdalena” i „Matka Boska Siedmmiobolesna” pochodzą zaś z XIX w.

Najstarsza z tkanin „Pieta pod krzyżem”, mająca blisko 5 m. wysokości, została wykonana w 1676 r. Przesłania się nią ołtarz główny.

-Te opony nie są ozdobnikami bez znaczenia. Pobożne malowidła, przedstawiające sceny biblijne oraz ilustrujące przykazania Dekalogu, stanowiły bowiem niegdyś dla niepiśmiennej ludności tych terenów wizualny przekaz wiary, zwany „Biblia Pauperum” – powiedział J. Kazubowski.

Wielkopostne opony można oglądać w kościele w Orawce do 16 kwietnia. Ze względu na terminy Mszy św. czas zwiedzania jest ograniczony. W sobotę 12 kwietnia można to zrobić na pół godziny przed Mszami o godz. 7 i 18 oraz dodatkowo między godz. 10.30 a 16., w niedzielę na pół godziny  przed Mszami o godz. 8 i 10.30 oraz dodatkowo między godz. 11.30 a 16. W poniedziałek 14 kwietnia i środę 16 kwietnia opony można oglądać na pół godziny przed Mszami o godz. 17, zaś we wtorek 15 kwietnia na pół godziny przed Mszą o godz. 7.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy