Nowy numer 42/2018 Archiwum

Kardynał Dziwisz złożył rezygnację

Po ukończeniu 75 lat metropolita krakowski złożył wymaganą przepisami rezygnację z urzędu.

Kard. Stanisław Dziwisz skończył 75 lat w dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, czyli 27 kwietnia. Zgodnie z prawem osiągnął on wiek emerytalny i musiał tego dnia złożyć oficjalną rezygnację z pełnionego urzędu.

We wstępie złożonego na ręce papieża pisma metropolita krakowski podziękował ojcu świętemu za kanonizację Jana Pawła II.

Teraz decyzję o tym, czy kard. Stanisław Dziwisz będzie jeszcze przez jakiś czas pełnił funkcję metropolity, czy też zostanie mianowany nowy biskup krakowski, podejmie papież Franciszek. Jeśli nie odniesie się on do złożonego przez kard. Dziwisza pisma w ciągu najbliższych trzech miesięcy, rezygnacja utraci ważność.

Ze względu na trwające przygotowania do Światowych Dni Młodzieży prawdopodobne jest, że kardynał pozostanie na swoim stanowisku. Podobnie było z poprzednim metropolitą krakowskim kard. Franciszkiem Macharskim, który kierował diecezją do 78 roku życia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • barteksvd
  02.05.2014 12:49
  "czyli 27 kwietnia. Zgodnie z prawem osiągnął on wiek emerytalny i musiał tego dnia złożyć oficjalną rezygnację z pełnionego urzędu."

  To zdanie nadinterpretuje prawo.

  Nic nie musiał, KPK używa zupełnie innego stwierdzenia: "Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, papież podejmie decyzję."

  Prośba, to nie nakaz.
  doceń 0
 • ElaStrach
  02.05.2014 13:12
  "rogatur" - to nie jest prośba grzecznościowa, ale zapis w języku prawnym wyrażający konkretny sposób postępowania biskupa po ukończeniu 75 r.ż., nie ma więc mowy o nadinterpretacji.
  doceń 19
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy