Nowy numer 3/2019 Archiwum

Ścieżek, nie igrzysk!

Krakowianie chcą ścieżek, monitoringu i metra w Krakowie. Nie chcą igrzysk - tak wynika z niedzielnego referendum.

Prawie 37 proc. krakowian wzięło udział w referendum. Dzięki tej frekwencji głosowanie uznaje się za ważne. Wzbudzającym największe emocje pytaniem było to dotyczące organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Prawie 70 proc. mieszkańców zdecydowało, że nie popiera pomysłu zorganizowania przez Kraków zawodów w 2022 roku.

Równocześnie 55 proc. mieszkańców miasta opowiedziało się za budową metra. Prawie 70 proc. jest za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, a zdaniem ponad 85 proc. krakowian, powinno się budować więcej ścieżek rowerowych.

Jakie kroki podejmą teraz władze miasta w sprawie ZIO? "Niskie poparcie dla idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie kończy dla miasta ten proces. Dziś o wynikach referendum poinformujemy naszych partnerów. Musimy zakończyć pracę nad kandydaturą, rozliczyć i podsumować projekt" – napisał w oświadczeniu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zgodnie z Ustawą o referendum lokalnym, wynik jest wiążący. – Żeby referendum było wiążące, to znaczy, żeby stało się prawem, na dane pytanie twierdząco lub przecząco powinna odpowiedzieć przynajmniej połowa głosujących – wyjaśnia Janusz Olesiński, dyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.

Jednak jeszcze przed poznaniem wyników referendum J. Majchrowski twierdził, że jeśli krakowianie powiedzą "nie" igrzyskom, to o tym, co dalej, zdecydują prawnicy. W piątek zaznaczał, że brak poparcia mieszkańców nie oznacza jednoznacznej decyzji o wycofaniu kandydatury.

Dziś jednak przedstawia inny punkt widzenia: "Gdy zaczynaliśmy starania o przyznanie ZIO, dysponowaliśmy wysokim poparciem społecznym, wyrażonym w obiektywnych sondażach. Niestety, poprzednie władze Komitetu Konkursowego Kraków 2022, kierowanego przez posłankę PO Jagnę Marczułajtis-Walczak, roztrwoniły to zaufanie, a czas, który mieliśmy do jego odbudowania, był zbyt krótki. Trzeba też jasno powiedzieć, że w procesie aplikacji Kraków pozostał sam, bo poparcie rządu dla kandydatury cały czas odbierałem jako niejednoznaczne".

Stolica Małopolski jest jednym z 5 miast ubiegających się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. Poza Krakowem o to wydarzenie zabiegają Ałmaty w Kazachstanie, Lwów, Pekin i Oslo.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • kim
  26.05.2014 11:58
  Mieszkańcy o wiele mądrzejsi od - pożal się Boże - polityków: najpierw sport dla wszystkich (ścieżki rowerowe), potem ewentualnie igrzyska.
  najbardziej od gruntu odrywają się samorządowcy: rozumują jakby rządzili nadzwyczaj bogatymi miastami i gminami w kraju przecież niezamożnym.
  jakiś polski wirus politycznego obłąkania?
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy