– Zrozumieliśmy, że to nie Polska jest dla nas, ale my dla niej – mówili licealiści.
Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, która narodziła się w Krakowie, w głowach członków Klubu Jagiellońskiego (właśnie świętował swoje 25-lecie), rośnie w siłę. W tym roku podwoiła zasięg, dociera już do młodzieży z 10 województw i 100 szkół. W jej przedsięwzięciach uczestniczy 3000 uczniów gimnazjów i szkół średnich. Nie ma tu nudnych wykładów, jest sama praktyka. Każda z klas uczestniczących w Akademii realizuje trzydniowy program. Pierwsze zajęcia – „Parlament 2.0.” – to odkrywanie mechanizmów rządzących polskim Sejmem, z uwzględnieniem nacisku mediów, protestów społecznych itp.
– Zajęcia mają formę gry RPG – mówi Aleksandra Maciejewska z Klubu Jagiellońskiego, koordynatorka ANP. Przypominają czasem słynny eksperyment więzienny, zorganizowany na Uniwersytecie Stanforda. Jego uczestnicy, choć wybierani losowo, całkowicie (i niepokojąco aktywnie) wczuwali się w role społeczne – więźniów i strażników. – Tu także uczniowie nagle odkrywali, że za bardzo zaangażowali się emocjonalnie, powtarzając negatywne zachowania zaobserwowane u polityków. I było to dla nich oczyszczające doświadczenie – mówi A. Maciejewska. Drugiego dnia uczestnicy zajęć schodzą szczebel niżej. W ramach gry symulacyjnej „Moje Miasto” próbują zaplanować wydatki na poszczególne inwestycje. I widzą, że wejście w buty samorządowców nie jest łatwe, bo symulacja jest na prawdziwych liczbach, uwzględnia zadłużenie gminy czy drastyczne cięcia wydatków. Trzecie zajęcia – „Od narzekania do działania” – są najważniejsze, bo uczniowie wymyślają własny projekt społeczny, który później będą realizować w rzeczywistości.
– W tym roku chcieliśmy, by były to projekty uwzględniające ideę patriotyzmu dnia codziennego. Świetnie, że 11 listopada wywiesimy flagę i pójdziemy na Mszę, ale jeszcze lepiej, jeśli 12 listopada wstaniemy rano i pójdziemy do własnych zajęć z myślą, że robimy to także dla Polski – wyjaśnia ideę zajęć ich organizatorka. Projektom można było kibicować na stronie internetowej zawierającej ich opisy, filmy, demotywatory. Na podstawie oddanych głosów powstał ranking. Corocznie uczestnikom przyznawane są dwie główne nagrody – jedna dla klasy, która zwycięży w głosowaniu internetowym, druga dla ekipy, która została najwyżej oceniona przez jury podczas Gali Finałowej w Auditorium Maximum UJ. Przy wypełnionej po brzegi widowni odbyła się seria prezentacji, w której najlepiej wypadli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Milicza (przygotowali projekt „Patrio Cafe”). Internautom zaś najbardziej spodobał się program licealistów z Ostrołęki, niekonwencjonalnie promujących swój region. Gala odbyła się 10 czerwca. Datę wybrano nieprzypadkowo. To 35. rocznica słynnej homilii Jana Pawła II na krakowskich Błoniach. – Wierzymy, że to, co dzieje się dzięki Akademii w polskiej młodzieży, to zrealizowanie testamentu JPII – podkreśla A. Maciejewska.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się