Nowy numer 3/2021 Archiwum

Sukces budżetu obywatelskiego

Zakopane i Nowy Targ w tym roku po raz pierwszy wprowadziły budżet obywatelski. W stolicy polskich Tatr spotkał się on z dużym zainteresowaniem mieszkańców. W Nowym Targu zgłaszanie projektów rozpocznie się po wakacjach.

Pilotażowy Budżet Obywatelski Zakopane 2014 odniósł wielki sukces. W związku z tym burmistrz Zakopanego Janusz Majcher postanowił zwiększyć go z 1 mln zł do 1 mln 230 tys. zł. - Jestem dumny z mieszkańców, że tak mocno zaangażowali się w tę inicjatywę. Mieliśmy nadzieję, że pilotażowy budżet obywatelski odniesie sukces, ale nie przypuszczaliśmy, że będzie on aż taki - nie kryje radości J. Majcher.

Przypomnijmy, że do zakopiańskiego Pilotażowego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 43 projekty, których łączna wartość wyniosła prawie 11 mln zł. Do drugiego etapu przeszło 26, na kwotę prawie 6 mln zł. Później, od 20 do 30 czerwca br., mieszkańcy mogli oddać swój głos na jeden z projektów.

Pierwsze miejsce z 483 głosami przypadło projektowi pod nazwą "Budowa boiska sportowego ze sztuczną nawierzchnią w Zakopanem (ZCE - Zakopiańskie Centrum Edukacji)" o wartości 530 tys. zł. - Z boiska korzystać będą mogli dzieci, młodzież, dorośli oraz cała lokalna społeczność zainteresowana grą w piłkę nożną - tłumaczy Agnieszka Sługocka, kierownik Biura Współpracy Europejskiej w Urzędzie Miasta Zakopane.

Na drugim miejscu z 399 głosami uplasował się projekt "Modernizacja boisk sportowych wraz z budową bieżni lekkoatletycznej oraz skoczni do skoku w dal przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem" o wartości 580 tys. zł.

Trzecie miejsce z 196 głosami zajął projekt "Sport dla niepełnosprawnych w gminie Zakopane" o wartości 120 tys. zł. - To bardzo cenna inicjatywa, która zakłada organizację całorocznych zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych z Zakopanego. Treningi obejmować będą niepełnosprawnych od 6. roku życia, zarówno dyscypliny letnie, jak i zimowe - mówi A. Sługocka.

Z budżetem obywatelskim rusza w tym roku również Nowy Targ. Na specjalnie zwołanej konferencji w magistracie dziennikarze mogli poznać jego szczegóły. Objaśniał je Marcin Ozorowski, który koordynuje cały projekt. - Zależy nam na aktywizacji społeczeństwa, ale też na traktowaniu miasta jako dobra wspólnego wszystkich mieszkańców - wyjaśniał.

W Nowym Targu będą 4 rejony, z których mieszkańcy wybiorą po jednym projekcie (jego wartość nie będzie mogła jednak przekroczyć 250 tys. zł). W budżecie na 2015 rok zostaną zatem ujęte w sumie 4 projekty wskazane przez mieszkańców stolicy regionu. W ramach prac nad budżetem obywatelskim odbywać się będą cykliczne spotkania w poszczególnych rejonach miasta. - Odbędą się 3 takie spotkania, za każdym razem w innym punkcie, żeby każdy miał blisko - mówi M. Ozorowski. Moderatorami będą radni miejscy.

Projekt może zgłosić każdy, pod warunkiem, że uzbiera 15 podpisów od mieszkańców. Potem każdy projekt przejdzie wstępną ocenę, a ostatecznie pod głosowanie będą poddane 3 w danym okręgu wyborczym. Głosowanie odbywać się będzie pocztą tradycyjną, przez internet i poprzez wrzucanie kart do urny ustawionej w magistracie. O ile projekt mogą zgłosić osoby niezameldowane w mieście, to już głosować będą mogli tylko nowotarżanie.

Na konferencji burmistrz Marek Fryźlewicz poprosił dziennikarzy o współpracę przy projekcie i informowanie o akcji na bieżąco. Jednocześnie poinformował, że w Nowym Targu jest planowana druga strefa aktywności gospodarczej, na terenie byłych zakładów obuwniczych. Włodarz miasta pochwalił się także nagrodami, jakie otrzymało niedawno miasto (wśród nich znalazło się m.in. wyróżnienie "Wektory współpracy"; to nagroda za współpracę z organizacjami pozarządowymi - w tym roku marszałek Małopolski Marek Sowa wręczył Markowi Fryźlewiczowi trzecią nagrodę za wprowadzenie Nowotarskiej Karty Dużej Rodziny). Burmistrz Fryźlewicz pokazał również statuetkę "Przyjazna Gmina" dla miasta Nowy Targ, którą odebrał w krakowskim Urzędzie Miasta w ramach Ogólnopolskiego Forum Społeczno-Gospodarczego z rąk Anny Biszkowieckej, redaktor naczelnej "Forum Biznesu", oraz prof. dr hab. Marii Flis, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama