Nie można przeprowadzać operacji, bo brakuje krwi - alarmują szpitale w całej Polsce. W tę sobotę będzie można ją oddać w sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Okazją do tego będzie zaplanowana na 26 lipca VIII Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego. Honorowym patronatem objął to wydarzenie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Organizatorami pielgrzymki są Caritas Archidiecezji Krakowskiej, sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Małopolski Oddział Okręgowy PCK.
– Pielgrzymka ma propagować ideę honorowego krwiodawstwa oraz jednoczenie integrować środowisko krwiodawców z całej Polski. Przyjeżdżają oni do Łagiewnik nawet z odległych krańców kraju, aby podziękować za zdrowie i możliwość dzielenia się tym cennym, niezastąpionym darem, jakim jest krew – mówi Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Już od godz. 8 krew w łagiewnickim sanktuarium będzie można oddawać w mobilnych punktach poboru Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ustawionych przed wejściem do dolnych kaplic bazyliki. W namiocie będzie się można również zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku kostnego.
O godz. 11 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa w intencji krwiodawców i pielgrzymów. Towarzyszyć jej będą świadectwa uczestników. Nieco później, o 14., organizatorzy zaproszą gości spotkania na program artystyczny. Pielgrzymkę zakończy Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.
Jak przypomina A. Homan, by zostać krwiodawcą, trzeba ukończyć 18 lat, być zdrowym, nie pić alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi, spożyć lekkostrawny posiłek, mieć ze sobą dowód osobisty, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi bez udziału osób trzecich zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. O możliwości oddania krwi decyduje lekarz badający ochotników.
Każde wakacje są dla szpitali wyjątkowo trudne, jeśli chodzi o krew potrzebną do operacji. Z jednej strony bowiem wiele osób wyjeżdża wtedy na urlopy i ilość oddawanej krwi spada, z drugiej natomiast rośnie liczba wypadków i poszkodowanych, którzy krwi potrzebują.