Dla wielbicieli tańca ostatni weekend lipca był wyjątkowo atrakcyjny.
W piątek bowiem zakończyła się zorganizowana przez krakowski Balet Dworski "Cracovia Danza" Akademia Tańca Polskiego. Wieczorem uczestnicy zajęć, prowadzonych przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego, zaprezentowali swoje umiejętności we wnętrzu Dworku Białoprądnickiego.
– To miejsce jest stworzone na taką sztukę i na takie wieczory – mówiła R. Agnel, rozpoczynając spotkanie. Z kolei L. Rembowski podkreślał, że Akademia Tańca Polskiego była spotkaniem teoretyków tańca z praktykami – historyków i muzykologów z tymi, którzy "próbują to przekuć na język ruchu".
Tematem przewodnim 5-dniowej akademii były tańce polskie z XVIII i XIX wieku. W jej ramach odbyły się także dwa wykłady otwarte, dotyczące wpływu J.S. Bacha na muzykę i taniec w Polsce oraz przemian mazura w latach 1795–1939. Podczas finałowego pokazu zaprezentowano m.in. układ tańców dworskich nawiązujący do satyry Ignacego Krasickiego "Żona modna". Tańczono także niegdyś bardzo popularnego na salonach mazura.
Dwa dni później, w niedzielę, przedstawienie "Concordances" (przygotowane przez trzy zagraniczne zespoły: "Compagnie Outre Mesure", "Ensemble Donaïres", "Compagnie RenaiDanse" i mające w Krakowie swoją światową premierę) zainaugurowało XV Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza", którego tematem jest "Muzyka a taniec dworski".
– Nie chce mi się wierzyć, że 15 lat minęło tak szybko. Kiedy sięgam pamięcią do pierwszej edycji, która odbyła się w 2000 roku, wydaje mi się, że to było wczoraj – mówiła podczas rozpoczęcia FTD R. Agnel, dyrektor naczelny i artystyczny Baletu Dworskiego "Cracovia Danza". Dziękowała zarówno artystom, jak i osobom zaangażowanym w organizację festiwalu. Podczas inauguracji imprezy Dominika Kosek-Turowska, dyrektor organizacyjny Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza", odebrała także przyznawane przez prezydenta Krakowa "osobom zasłużonym dla miasta" odznaczenie "Honoris Gratia".
W ramach trwającego festiwalu, od 28 lipca do 1 sierpnia o godz. 18.30, na scenie plenerowej Willi Decjusza, odbywać się będą pokazy muzyki i tańców dawnych – szczególnie ciekawie zapowiada się poniedziałkowy koncert Robina Joly z "Compagnie Outre Mesure" oraz środowy pokaz tańca kathak w wykonaniu Zespołu Alaknanda Sanskriti.
Finał festiwalu to pierwszy weekend sierpnia. Wtedy wydarzenia przeniosą się do zabytkowego centrum miasta. W sobotę i niedzielę (2 i 3 sierpnia) od godz. 11 zespoły uczestniczące w festiwalu zaprezentują się na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie).
Podczas wielkiego finału na Wawelu zobaczymy dwa wspaniałe widowiska. Najpierw, 2 sierpnia o godz. 20, odbędzie się premierowa gala "Mariaż muzyki i tańca" w międzynarodowej obsadzie (Alaknanda Bose z zespołem, Marie-Claire Bär le Corre, Véronique Daniels, Barbara Segal, Ana Yepes, Robin Joly oraz Romana Agnel i Balet Dworski "Cracovia Danza"). 3 sierpnia (również o 20) odbędzie się premierowy spektakl finałowy – "Ballet de la Musique" w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Intrada" oraz Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".
Szczegóły programu Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.cracoviadanza.pl. Oba projekty – Akademię Tańca Polskiego oraz XV Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" – dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.