Nowy numer 4/2021 Archiwum

Rodziny legionistów spotkały się w Krakowie

Rodziny legionistów spotkały się w poniedziałek w Urzędzie Miasta Krakowa, aby wspólnie świętować setną rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej. W tzw. Spotkaniu Pokoleń wziął udział wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego - Krzysztof Jaraczewski.

Obecni byli też m.in. Jan Jasicki - krewny kapitana Legionów Polskich Kazimierza Herwina-Piątka, Krzysztof Kula - bratanek płk. Leopolda Lisa-Kuli, Bogusław Nizieński - syn żołnierza I Brygady, Danuta Francki - córka żołnierza "Kadrówki" Bolesława Sujkowskiego. Na spotkaniu obecni byli również uczestnicy tegorocznego, 49. Marszu I Kompanii Kadrowej.

Poniedziałkowe wydarzenie, które dla bliskich legionistów było okazją do wspomnień i wymiany myśli, rozpoczęło odegranie Hejnału Mariackiego oraz pokaz filmu "Orlęta Lwowskie".

"Na tym +Spotkaniu Pokoleń+ gościmy rodziny tych, którzy 100 lat temu wyruszyli z krakowskich Oleandrów oraz tych, którzy chcą być spadkobiercami ich idei niepodległościowej" - powiedział na początku spotkania komendant Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Jan Józef Kasprzyk.

Krzysztof Jaraczewski przyznał, że patrzy ze wzruszeniem na zgromadzone w urzędzie miejskim rodziny legionistów. "Łączy nas coś wyjątkowego - idea, duch niepodległościowy przekazany nam przez przodków" - mówił.

Wnuk Piłsudskiego jest dyrektorem powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego. Otwarcie placówki planowane jest na listopad 2017 roku, przed 150. urodzinami marszałka. "Powstające muzeum ma przypominać następnym pokoleniom o historii, o idei naszych przodków - idei budowania niepodległości" - zaznaczył Jaraczewski.

Podczas spotkania specjalne, jubileuszowe odznaki, ustanowione w tym roku, odebrały osoby, które co najmniej 10 razy uczestniczyły w Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej lub szczególnie zasłużyły się dla Marszu. Organizatorzy Marszu przygotowali te wyróżnienia dla 149 osób. W poniedziałek tylko część zasłużonych je odebrało - m.in. córka marszałka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim - Karolina Kaczorowska, Krzysztof Jaraczewski, Bogusław Nizieński, a także prezydent Jacek Majchrowski. Kolejne odznaki będą wręczane przy okazji następnych uroczystości patriotycznych.

Prezydent Krakowa również wręczył wyróżnienia. Odznaki Honoris Gratia, przyznawane w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców, powędrowały do osób zaangażowanych w organizację marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Odebrali je: Piotr Augustynowicz, Magdalena Brociek, Wojciech Formański, Michał Kamela, Sławomir Wolański, Przemysław Wywiał, Mirosław Zganiacz. W imieniu ks. Grzegorza Idzika i Józefa Zająca odznaki odebrał Jan Józef Kasprzyk.

Majchrowski przekazał również listy gratulacyjne zasłużonym dla marszów i dla miasta. Otrzymali je: Jan Józef Kasprzyk, Jerzy Bukowski, Jakub Filipiuk, Andrzej Fischer, Edward Jankowski, Jakub Kalisz, Dariusz Kaszuba, Anna Krakowiak-Pacholska, Wojciech Lesiak, Piotr Pasiński, Antoni Piekałkiewicz i prof. Krzysztof Rozpondek.

"Spotkanie Pokoleń" było elementem trwających obchodów stulecia wymarszu I Kompanii Kadrowej i stulecia wybuchu I wojny światowej.

W środę po raz 49. z Oleandrów wyruszy Marsz Szlakiem I Kompani Kadrowej. Do udziału w nim zgłosiło się ponad 700 osób. Marsz dotrze do Kielc tak jak przed laty członkowie Kadrówki. W Kielcach zaplanowano odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego - marszałek będzie przedstawiony na koniu.

Marsz organizowany jest przez Związek Piłsudczyków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Miasta Kielce.

Kompania Kadrowa utworzona z inicjatywy Józefa Piłsudskiego była pierwszym od czasów powstania styczniowego regularnym oddziałem Wojska Polskiego. Żołnierze "Kadrówki", którzy 6 sierpnia 1914 r. wyruszyli z Krakowa w Michałowicach obalili słupy graniczne państwa zaborczego i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc. Zdaniem historyków choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.

"Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Czytaj też: Stulecie wymarszu "Kadrówki"

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama