Nowy numer 32/2020 Archiwum

Co nowego w bursie sióstr sercanek?

Przy pl. Sikorskiego 13 w Krakowie trwa wielki remont. To efekt akcji 123456serc.pl.

Wielka demolka, jak nazywają to, co dzieje się w bursie siostry sercanki Maria Kasprzak i Edwina Nabiałkowska, rozpoczęła się latem 2011 r. Kolejne etapy remontu mogą być bowiem prowadzone tylko w wakacje, gdy mieszkające tu studentki kończą sesję i jadą do swoich domów rodzinnych.

Pierwszy etap był jednak (w porównaniu z tym, co dzieje się obecnie i co będzie działo się za rok) drobnostką. Wtedy, dzięki pierwszym wpłatom z akcji 123456serc.pl (polegającej na wykupywaniu za pośrednictwem strony www.123456serc.pl symbolicznych serduszek; gdyby taka właśnie liczba osób wpłaciła na remont bursy 35 zł, udałoby się stworzyć Szczęśliwy Dom dla Studentek), przebudowane zostały pralnia z suszarnią, dyżurka i pokój gościnny. Rok później zabezpieczony został taras o powierzchni 82,5 mkw., który do tej pory przeciekał, a to powodowało zagrzybianie całej ściany. To niewinnie brzmiące słowo „zabezpieczony” oznacza, że prowadzone były trudne prace związane ze skuciem posadzki, wyburzeniem ścian kolanowych, zdemontowaniem starych blach, położeniem żelbetonu, zbrojeniem, deskowaniem, płytowaniem, foliowaniem, papowaniem, montażem okien dachowych... Jednym słowem – działo się dużo.

Rok temu ciężkie prace przeniosły się do piwnicy, gdzie do stanu surowego zostały wykonane kuchnia do prowadzenia warsztatów kulinarnych, pomieszczenie do ćwiczeń muzycznych, odnowiono też szyb windowy, wymieniono kanalizację, instalację elektryczną i obniżono poziom całego pomieszczenia, by stworzyć kotłownię na miarę XXI w.

W tym roku trzeba było zająć się zamontowaniem instalacji oddymiającej klatkę schodową oraz wykonaniem wentylacji budynku. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 180 tys. zł, a w trzecim etapie kampanii udało się zebrać jedynie 73 tys. zł.

Jak przebiegają prace i co jeszcze trzeba zrobić, by bursa była jak nowo wybudowana, opowiemy w 33. numerze „Gościa Krakowskiego” (z datą 17 sierpnia).

Cały czas zachęcamy też do odwiedzenia strony 123456serc.pl, strony bursy (www.akademickabursa.pl) oraz profilu kampanii na Facebooku (a także do włączenia się w nią!).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama