Od 15 do 31 sierpnia potrwa 39. Międzynarodowy Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie".
Tym razem na koncertach festiwalowych zaznaczy się większa niż zwykle obecność ukraińskich artystów ze Lwowa. - Ma to związek m.in. z zainicjowaniem przez Ukraińców bliźniaczego festiwalu „Muzyka w Starym Lwowie”, odbywającego się w tym samym czasie - mówi prof. Stanisław Gałoński, dyrektor festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.
Utwory kompozytorów ukraińskich Mykoły Kołessy i Mykoły Skoryka zostaną wykonane 17 sierpnia o godz. 19.30 na dziedzińcu Collegium Maius UJ, podczas koncertu orkiestry „Sinfonietta Cracovia” pod dyrekcją prof. Jurija Łuciwa ze Lwowa. 19 sierpnia z kolei o godz. 19.30 w kościele jezuitów przy ul. Kopernika 26, w wykonaniu lwowskiego chóru „Gloria” i orkiestry „Wirtuozi Lwowa” pod dyrekcją Sergiusza Burki, zabrzmią utwory Mozarta. - Nie będą to jednak dzieła wielkiego Wolfganga Amadeusza, lecz jego syna Franciszka Ksawerego, który 20 lat spędził we Lwowie jako nauczyciel muzyki i dyrygent. Pod jego batutą wykonano w lwowskim soborze św. Jura „Requiem” Wolfganga Amadeusza. Było to pierwsze wykonanie tego utworu na tym terenie. Brał w nim udział także znany polski skrzypek Karol Lipiński. Podczas naszego krakowskiego koncertu przedstawimy przekrój kompozycji Mozarta syna - mówi S. Burko, dyrektor festiwalu „Muzyka w Starym Lwowie”. Krakowscy melomani będą mieli również okazję wysłuchać 25 sierpnia o godz. 20 w kościele Bożego Ciała koncertu utworów ukraińskiej muzyki cerkiewnej w wykonaniu Metropolitalnego Chóru Soboru św. Jura we Lwowie pod dyrekcją Nadiji Poworoznyk.
Podczas festiwalu wystąpią także inni renomowani artyści. Na początek, 15 sierpnia o godz. 19.30, w sali Filharmonii Krakowskiej z recitalem chopinowskim wystąpi Grigorij Sokołow, najwybitniejszy pianista doby współczesnej. 26 sierpnia o godz. 20 w klasztorze franciszkanów wystąpi z kolei Leipziger Streichquartet, najwybitniejszy obecnie zespół kameralny w świecie. Miłośników utworów chóralnych św. Hildegardy z Bingen przyciągnie zapewne 30 sierpnia o godz. 20.15 koncert w kościele dominikanów, podczas którego zespoły „Flores Rosarum” i „Peregrina”, specjalizujące się w wykonawstwie muzyki średniowiecznej, zaśpiewają „Ordo virtutum”.
- Staramy się prezentować artystów i zespoły o najwyższym poziomie artystycznym. Dajemy im przy tym swobodę w doborze repertuaru, co zazwyczaj daje bardzo dobre rezultaty. Co roku prezentujemy również młode talenty muzyczne - mówi prof. Gałoński.
Pełny program festiwalu jest dostępny pod adresem www.mwsk.pl.