Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w krakowskich Mydlnikach świętuje 100-lecie duszpasterstwa w tym miejscu.
Wokół mydlnickej świątyni z tej okazji powstały nowe stacje drogi krzyżowej. Powołano specjalny komitet organizacyjny, a trwałym śladem jubileuszu ma być realizowany obecnie film o historii duszpasterstwa w tej parafii. Jak podkreślił obecny proboszcz ks. Jan Rajda, przygotowanie do rocznicy trwało już od 5 lat - organizowane były m.in. misje święte i pielgrzymki. W jubileusz włączyła się także miejscowa szkoła podstawowa, która zorganizowała dla młodzieży konkursy plastyczne, wiedzy o parafii czy historii Mydlnik.
Przed 100 laty Mydlniki stanowiły granicę Krakowa. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się parafialna biblioteka, stała miejska rogatka. W znajdującej się naprzeciw niej karczmie w 1914 roku bp Adam Sapieha poświęcił izbę na ochronkę dla dzieci. Po wybuchu I wojny światowej to właśnie tam urządzono kaplicę. Kraków został bowiem zamieniony w twierdzę, przez co mieszkańcy Mydlnik stracili możliwość uczestniczenia w liturgii w ówczesnym kościele parafialnym pw. św. Szczepana. Pierwsza Msza w kaplicy odprawiona została 15 sierpnia 1914 roku.
Obecna świątynia Matki Bożej Nieustającej Pomocy powstała na fundamentach dworu rodziny Stelmachów już po II wojnie światowej. W 1951 roku w Mydlnikach założona została parafia, a kaplicę przeniesiono do opustoszałego, zniszczonego w czasie wojny dworu. Rozpoczęto także remont, mimo trudnych dla tego rodzaju przedsięwzięć czasów komunistycznych.
Lata 70. ub. wieku to podczątek budowy obecnej świątyni, której kamień węgielny, fundamenty i częściowo wybudowane ściany poświęcił w 1975 roku ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.
Jak podkreśla proboszcz, dziś w życie parafii angażują się i starsi, i młodsi mieszkańcy (nawet ci, którzy dopiero niedawno się tu przeprowadzili). Nie brakuje także studentów. – Ta parafia naprawdę żyje – zapewnia ks. Jan Rajda.
W świętowanie okrągłego jubileuszu pierwszej Mszy św. odprawionej w Mydlnikach włączył się także kard. Stanisław Dziwisz, który 14 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył Eucharystii w tamtejszym kościele. Udzielił on także sakramentu bierzmowania 29 osobom.