Tygodniowy odpust w świętującej 700-lecie parafii w Płokach rozpoczął się 7 i potrwa do 14 września.
Powstanie parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Płokach - nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od płukania w przepływającej tu rzece Strumień wydobywanych z ziemi kopalin - na niewielkiej skalistej górze Zagajnik, datowane jest na ok. 1300 r. Pierwsze wzmianki o niej w tzw. wykazach świętopietrza pojawiły się jednak dopiero w 1328 r.
Z czasem parafia zaczęła być znana wśród mieszkańców okolicznych miejscowości, zwłaszcza górników i robotników, którzy pielgrzymowali do kościoła w Płokach, by modlić się przed pochodzącym z XV w. obrazem Najświętszej Maryi Panny, trzymającej Dzieciątko Jezus.
W kolejnych wiekach burzliwe były dzieje parafii, którą kilka razy zniszczył pożar, a po II wojnie światowej ówczesny proboszcz, ks. Dionizy Gąsiorek, zdecydował o wybudowaniu nowoczesnego i przystosowanego do potrzeb pielgrzymów kościoła. To właśnie w XX wieku najmocniej rozwinął się tu kult Maryi - patronki górników i rodzin robotniczych, oraz kult zamordowanego przez komunistów w 1946 r. księdza proboszcza Michała Franciszka Rapacza.
Tygodniowy odpust przyciąga do Płok ogromną liczbę wiernych Materiały parafii w Płokach Najważniejsza karta duchowej historii parafii i sanktuarium zaczęła być pisana 12 września 1982. Tego dnia łaskami słynący obraz został ukoronowany papieskimi koronami. Uroczystość zgromadziła liczne rzesze wiernych i duchowieństwa. Do Płok przyjechały delegacje z prawie wszystkich parafii ówczesnej archidiecezji krakowskiej.
Wielkim orędownikiem koronacji był metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Już jako papież na uroczystość koronacyjną przesłał telegram, w którym napisał: „Sprawę koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej, Patronki górników i ziemi trzebińskiej, od dawna nosiłem głęboko w sercu”.
Odtąd do Płok zaczęli jeszcze liczniej przybywać pielgrzymi z rożnych stron Polski. Przybywają i dziś, szczególne podczas trwającego cały tydzień odpustu.
W tym roku rozpocznie się on w niedzielę 7 września, całodniowym piknikiem rodzinnym zorganizowanym z okazji jubileuszu 700-lecia parafii.
Już o godz. 9 rano przy ołtarzu polowym przy kościele w Płokach rozpocznie się gra miejska „Władca pierścieni - poszukiwanie zaginionego pierścienia”. O godz. 13 do wyboru będą aż trzy imprezy: na placu zabaw odbędzie się rodzinny rajd rowerowy (zapisy od godz. 12), w Publicznej Szkole Podstawowej w Czyżówce rozegrany zostanie turniej tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży, a na boisku przy szkole - mecz piłki siatkowej.
O godz. 14 na boisku przy Zespole Szkół w Płokach rozegrany zostanie również piłki nożnej „old boyów”. Z kolei od godz. 16 do północy na placu zabaw trwać będą zabawy, tańce, występu muzyczne i wielkie grillowanie. Zorganizowanie pikniku było możliwe dzięki dofinansowaniu projektu przez województwo małopolskie.
W poniedziałek 8 września rozpoczną się natomiast uroczystości religijne, które zakończą się w niedzielę 14 września. W poniedziałek Sumie z procesją o 11.30 przewodniczyć będzie bp Ryszard Świder, a w niedzielę, również o 11.30 - kard. Stanisław Dziwisz.
Więcej o parafii w Płokach piszemy w najnowszym "Gościu Krakowskim" (z datą 7 września).
W niedzielę 7 września warto wybrać się na rodzinny piknik Materiały parafii w Płokach