Zakopiański dworzec marzeń

Znamy już wizualizację nowego centrum komunikacyjnego w Zakopanem, które połączy dworzec autobusowy i kolejowy.

Na razie dworce autobusowy i kolejowy w Zakopanem są antywizytówką dla stolicy polskich Tatr. W 2016 r. może je zastąpić centrum komunikacyjne, którego wizualizacja jest już znana.

Stanowiska dla autobusów w miejscu dzisiejszych torów kolejowych, pociągi zatrzymujące się na poziomie -1, wyremontowane budynki istniejącego dworca, nowoczesny budynek dworca autobusowego mieszczący kasy biletowe, poczekalnię i kawiarnię wraz z rozłożystym, szklanym zadaszeniem - tak przedstawia się koncepcja nowego centrum komunikacyjnego w Zakopanem.

Jego wizualizację przedstawili burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher, prezes spółki TESKO Jerzy Piotrowski i pełnomocnik Małopolskich Dworców Autobusowych Kazimierz Dzielski.

- Gdy przespacerujemy się dzisiaj po terenie dworca PKP, to widzimy, że niektóre torowiska są zarośnięte, innych w ogóle nie widać. Pamiętam jak były tutaj potężne składy węgla, koksu, materiałów sypkich. Dzisiaj po nich nie ma śladu. Cały ten obszar jest niewykorzystany - wskazywał burmistrz.

Projekt, przygotowany przez Małopolskie Dworce Autobusowe, poza stworzeniem wspomnianej infrastruktury, również budowę postoju dla busów oraz parkingów.

Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, teren dworca, którego właścicielem jest Gmina Miasto Zakopane, zostanie przekazany do użytkowania Małopolskim Dworcom Autobusowym. To właśnie MDA zajmą się później uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Budowa nowego centrum komunikacyjnego potrwa około 8 miesięcy. Warunkiem niezbędnym jest jednak podpisanie porozumienia pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi, Polskimi Liniami Kolejowymi, Małopolskimi Dworcami Autobusowymi i Gminą Miasto Zakopane.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..