GN 24/2018 Archiwum

Pół wieku w Beczce

Najpopularniejsze duszpasterstwo akademickie świętuje złoty jubileusz. W najnowszym "Gościu" przypominamy historię Beczki

Okazji do świętowania u dominikanów nie zabraknie. Potrwa ono cały tydzień, od 19 do 26 października. Czekają nas wydarzenia o charakterze sakralnym, kulturalnym, społecznym, edukacyjnym oraz rozrywkowym.

Obchody 50-lecia rozpoczną "Rekolekcje na dobry początek", głoszone przez byłych i obecnych duszpasterzy Beczki. Słowu towarzyszyć będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz rozważania Pisma Świętego.

Jubileusz zwieńczy akcja charytatywna "Ciacho za ciacho".

Skąd się wzięła Beczka? Z niczego - jeśli wierzyć ojcu Tomaszowi Pawłowskiemu OP; pierwszemu duszpasterzowi akademickiemu u dominikanów.

- Parafrazując Księgę Rodzaju można powiedzieć, że na początku było zero. Miało powstać duszpasterstwo akademickie, a nie było studentów. Nie miałem pomieszczeń, sprzętów, zaplecza. Nie było niczego. Nad dominikańskimi krużgankami osiadła nicość zawieszona na niechęci - wspomina "ojciec założyciel".

Zanotował te słowa inny dominikanin, Jacek Krzysztofowicz OP, "ojciec odnowiciel", który w latach 90. wydobywał "Beczkę" z kryzysu, by potem spisać jej dzieje.

50 lat temu nie było w zakonie entuzjazmu wokół pomysłu, by w spokojne życie klasztoru wpuścić studenckiego wirusa. Obawy okazały się uzasadnione, a zmiany nieodwracalne.

O. Tomasz Pawłowski, poznaniak, niegdyś warszawski powstaniec, potem przez 20 lat niekwestionowany guru krakowskiej młodzieży, sprawił, że dominikańskie krużganki, niegdyś miejsce pochówku, potem oaza ciszy i zadumy, stały się nagle "okiem cyklonu", miejscem spotkań, gorących debat, a nawet… bali.

Zdarzyło się bowiem, że o. Tomasz w karnawale poprowadził po krużgankach poloneza.

Pląsający radośnie "beczkowicze" wpadli wprost na jednego z sędziwych zakonników, mistrza teologii i duchowości. Kronikarz zanotował, że na ten widok ojcu wypadła (dosłownie) sztuczna szczęka.

Więcej o historii i dniu dzisiejszym krakowskich duszpasterstw akademickich - w najnowszym wydaniu "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma