W Krakowie rozpoczęło działalność, znajdujące się przy rondzie Grunwaldzkim, Centrum Kongresowe ICE Kraków, którego największa sala może pomieścić ponad 2000 osób.
Właśnie tam - na sali audytoryjnej (która dzięki specjalnym rozwiązaniom akustycznym ma być najlepszą salą koncertową w Polsce) odbył się 16 października inaugurujący działalność specjalny koncert "2014. Tu i teraz" Zbigniewa Preisnera.
- Kraków długo czekał na ten obiekt. Dzięki niemu Kraków jest teraz znakomicie przygotowany do tego, aby przyjmować zagranicznych gości na najwyższym poziomie. Po Kraków Arenie, którą oddaliśmy do użytku niedawno, jest to drugi taki obiekt, który będzie powodował, iż Kraków stanie się konkurencyjnym miastem w stosunku do innych miast nie Polski, ale Europy - powiedział podczas uroczystego otwarcia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Atrakcje związane z otwarciem budynku jeszcze się nie skończyły. Na 17 października zaplanowano drugie wykonanie koncertu - tym razem, w przeciwieństwie do inauguracji, otwarte dla publiczności (wstęp biletowany). Kolejne dwa dni (18-19) będą dniami otwartymi ICE Kraków (International Conferencing & Entertainment). Jak wyjaśnia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego (które jest operatorem obiektu), wejściówki na zwiedzanie nowoczesnego obiektu rozeszły się w ciągu kilkunastu minut. Planowane są jednak kolejne edycje dni otwartych - pierwsze już na początku listopada, w weekend po uroczystości Wszystkich Świętych.
Oprócz sali audytoryjnej w ICE Kraków posiada także salę teatralną z widownią do 600 miejsc, sala kameralna (300 miejsc siedzących), połączoną z zespołem mniejszych sal, których układ można modyfikować dzięki ruchomym, dźwiękoszczelnym ścianom. Znajdują się tam także 32 pokoje o różnej powierzchni, trzypoziomowe foyer (jako przestrzeń ekspozycyjna o powierzchni do 3,5 tys. metrów kwadratowych) oraz parking podziemny na ok. 350 samochodów. W sumie to ponad 36 tys. metrów kwadratowych przestrzeni.
ICE Kraków ma się stać miejscem wielkich kongresów oraz prestiżowych imprez kulturalnych. Chodzi zwłaszcza o koncerty. Dzięki specjalnej konstrukcji akustycznej w salach centrum muzycy mogą bowiem występować (i być doskonale słyszani w każdej części sali) bez elektronicznego nagłaśniania, co jest kluczowe m. in. przy koncertach symfonicznych, czy z wykorzystaniem instrumentów dawnych.
Jak zapewnia Izabela Helbin do końca 2014 roku w ICE Kraków zarezerwowano już wszystkie terminy, w 2015 rroku zajętych jest już 175 dni, a niektóre zamówienia sięgają roku 2020.
Położone nad Wisłą centrum powstawało już od kilku lat. Jego koncepcję wybrano w listopadzie 2007 r. w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates. Projekt realizowano w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to 357,5 mln zł (dofinansowanie unijne to blisko 83 mln zł).