Nowy numer 38/2023 Archiwum

Miasto jest z was dumne! przejdź do galerii

Wspólna modlitwa, gry miejskie i gala jubileuszowa złożyły się na obchody 120-lecia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Zakopanem.

- W przepiękny sposób pokazujecie, że człowiekowi religijnemu potrzebna też hartu ducha, którego nabiera, również dbając o swoją tężyznę fizyczną. Ciało i duch muszą być zawsze jednością - mówił ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem podczas Mszy św. odprawionej 18 października z okazji 120-lecia Towarzystwa Sportowego "Sokół". Liturgii przewodniczył ks. infułat Stanisław Olszówka.

Przypomniał też słowa Jana Pawła II, które w 2000 r. wypowiedział do sportowców zgromadzonych na jednym z rzymskich stadionów. Papież wspominał wtedy o tym, że rywalizacja sportowa uczy lojalności, wytrwałości, współzawodnictwa.

Po Mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się w kinie "Sokół" w Zakopanem, które jest siedzibą towarzystwa. Ogłoszone zostały tam wyniki gry miejskiej z udziałem uczniów zakopiańskich szkół. Członkowie towarzystwa przygotowali miłą niespodziankę dla gości, którzy mogli zobaczyć ciekawy film pokazujący historię organizacji i to, czym się dzisiaj zajmuje.

- Za nami, przez te 120 lat, wiele pięknych wydarzeń. Jesteśmy z was dumni, z waszej obecności w mieście. Uczestniczycie w uroczystościach patriotycznych, angażujecie się w wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży. Serdecznie wam za to dziękuję - mówił do osób należących do "Sokoła" burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Ogłosił on też decyzję magistratu, który przekazał towarzystwu budynek w centrum miasta, obok kina "Sokół". Budynek, w którym siedzibę miała straż pożarna, trzeba wyremontować, by mogło w nim powstać centrum kulturalne i gimnastyczne. W ostatnim czasie dzięki staraniom samorządu została wyremontowana sala kinowa.

Oficjalną część uroczystości zakończyły życzenia złożone towarzystwu przez przybyłych gości - m.in. posła Andrzeja Gut-Mostowego, prezesa Związku Podhalan, wicestarostę Andrzeja Skupienia oraz Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" z Krakowa.

Towarzystwo organizuje od kilku lat "Biegowy weekend", któremu patronuje "Gość Niedzielny". Prowadzi też sekcje nauki latania na paralotni czy speleologiczną, której członkowie odkrywają nieznane dotąd jaskinie wokół miasta.

Więcej informacji o towarzystwie można przeczytać na www.sokol.zakopane.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast