GN 24/2021 Archiwum

Bibliofil z ul. Sławkowskiej

Edward Śmiłek był antykwariuszem, współwłaścicielem Krakowskiego Antykwariatu Naukowego przy ul. Sławkowskiej. Zmarł w nocy 12 marca w wieku 67 lat.

- To smutna wiadomość. Był świetnym antykwariuszem, moim wieloletnim przyjacielem - powiedział Janusz Łętocha z antykwariatu "Miscellanea" przy ul. Brackiej.

Ostrogi antykwaryczne zdobywał pod okiem sławnego Stanisława Cieślawskiego w tymże antykwariacie, mieszczącym się wówczas w innym miejscu ul. Sławkowskiej. Zjeżdżali się tu miłośnicy książek z całej Polski. Cieślawski uczył zaś w praktyce swoich pracowników rozróżniania rzadkości druków.

"Staliśmy obok niego z Januszem Łętochą, obserwując z podziwem, jak rzuca tylko jednym okiem na książkę i od razu podaje cenę. To był efekt wieloletniego doświadczenia antykwarycznego" - wspominał swojego mistrza Edward Śmiłek w rozmowie z krakowskim GN.

On sam również stał się z czasem wielkim znawcą rzadkich druków. Prowadząc antykwariat wraz z wieloletnią współpracownicą Anną Stecką i córką Sarą Śmiłek-Kwiatkowską, organizował m.in. cenione aukcje antykwaryczne.

- Nie tylko wydobywali przy okazji rozmaite rzadkości, które w innym przypadku mogłyby wylądować w koszu, lecz także opracowywali w sposób naukowy katalogi aukcyjne - mówi Adam Patoczka, krakowski historyk i bibliofil. - Zawsze uprzejmy, z uśmiechem pokazywał odłożone dla mnie rzadkie książki dotyczące historii starożytnej lub mojego rodzinnego Przemyśla.

Edward Śmiłek był rodowitym chrzanowianinem, synem znanego w tym mieście księgarza. Z pasją zbierał dokumenty, książki, czasopisma, karty pocztowe i fotografie dotyczące miasta rodzinnego.

Swój zbiór przekazał do Muzeum w Chrzanowie. "Darowuję ten zbiór mojemu miastu rodzinnemu i przekazuję go chrzanowskiemu Muzeum, które jako miejsce »przez wieków ciszę« ocala od zapomnienia i służy pamięcią naszej historii" - napisał.

Zgromadził także pokaźny zbiór książek z odręcznymi dedykacjami autorów. Niekiedy były to wpisy bardzo rozbudowane, zawierające np. nieznane badaczom rękopisy wierszy danego twórcy. Stąd ta kolekcja ma dużą wartość naukową dla literaturoznawców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 24/2021

20 czerwca 2021

Dom zawsze otwarty

Powrót dorosłego dziecka do domu rodzinnego jest zawsze wielkim przeżyciem dla matki i ojca.

Więcej w Artykuł

Tylko w Gościu