Krakowski

Odszedł niestrudzony kościelny

Był wieloletnim i zasłużonym kościelnym w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu. Jan Rams zmarł 26 marca w wieku 91 lat.

Jan Rams urodził się w Skrudzinie k. Starego Sącza. W 1955 roku przybył do Nowego Targu, gdzie rozpoczął pracę w Zespole Szkół Rolniczych.

W 1958 r. przyjął propozycję nowotarskiego proboszcza, ks. prałata Józefa Dyby i został kościelnym.

- Ponad pół wieku jako najbliższy świadek towarzyszył tysiącom nowotarżan i mieszkańców Podhala w chrztach, komuniach, bierzmowaniach, przyjmowaniu sakramentu małżeństwa, kapłaństwa, mszach prymicyjnych oraz w ich uroczystościach pogrzebowych - wspomina Franciszek Szlaga, nowotarżanin. To on w jednym z numerów "Almanachu Nowotarskiego" napisał wspomnienie o zmarłym kościelnym.

W 2005 r. Jan Rams otrzymał przyznane mu przez Ojca Świetego Benedykta XVI zaszczytne odznaczenie - Order Krzyża Pro Ecclesia et Pontifice, za zasługi dla Kościoła i ojca świętego. Odznaczenie to wręczył mu w imieniu metropolity krakowskiego ks. prałat Andrzej Fryźlewicz, wywodzący się z parafii NSPJ w Nowym Targu.

Ks. Jan Jakubiec, który był wikarym w parafii NSPJ w latach 1990-1996 zapamiętał pana Jana jako człowieka bardzo rozmodlonego i sumiennego. - Kiedy tylko miał chwilę między mszami zawsze widziałem go na klęczniku w zakrystii - wspomina ks. Jakubiec, obecnie proboszcz parafii w Ostrowsku na Podhalu.

Będąc ministrantem i lektorem w parafii NSPJ przez wiele lat miałem kontakt z panem Janem Ramsem. Zawsze pomagał służbie liturgicznej w obowiązkach, doglądał, czy kadziło jest odpowiednio przygotowane, doradzał.

Szczególnie utkwiło mi w pamięci, ile energii wkładał w okresie Triduum Paschalnego. Żartowaliśmy z kolegami, że pan Jan pewnie śpi w kościele.

Do kościoła zwykle przychodził na piechotę albo przyjeżdżał na rowerze. Po drodze pozdrawiało go wiele osób, ponieważ był bardzo znany w mieście. Jego następcą został syn - pan Adam.

Niemal przy każdym spotkaniu z nim pytałem o stan zdrowia pana Jana. Planowałem nawet przeprowadzić z nim rozmowę do "Głosu Serca", parafialnej gazetki. Niestety, spóźniłem się.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najnowszy numer

GN 29/2024

21 lipca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Czy potrzeba nowego Blachnickiego?

Przyznam, wzruszył mnie czytelnik, pan Władysław z Warszawy, który po moim ostatnim felietonie wstępnym jął mnie pocieszać: „50 lat temu opowiadano, że bogaci Amerykanie, czasem tzw. nuworysze, działają według schematu. Udają się do psychoanalityka, ten po ich zbadaniu przygotowuje listę książek, które powinny znajdować się w ich domowych bibliotekach. Następnie udają się do firmy, która według owej listy przygotowuje ściankę (drzwiczki) do baru, może grzbiety namalować czy wyrzeźbić i pewnie musi dostać zezwolenie od wydawców ze względu na prawa autorskie… Jak widać, proceder nie jest nowy”.

Więcej w Artykuł

Tylko w Gościu