Kraków odwiedził o. Szabolcs Anzelm Szuromi, O. Praem., rektor Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmánya w Budapeszcie. To jego pierwsza wizyta w Polsce.
W Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił 20 listopada wykład na temat stosowania prawa kanonicznego na terenie Węgier od XI do XIII wieku. Rozmawiał również z władzami UJ o zacieśnieniu współpracy, nawiązanej w 2007 r. KUPP zamierza również współpracować z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
- Cieszę się z wizyty w Krakowie również dlatego, że znajduje się tutaj XII wieczny klasztor norbertanek, wciąż pełen sióstr. Polskie norbertanki przyczyniły się w 1927 r. do odrodzenia norbertanów na Węgrzech - powiedział rektor KUPP, należący do zakonu norbertanów.
Rektor Szuromi urodził się w 1962 r w Budapeszcie. W 1978 r. wstąpił do zakonu norbertanów. Jest absolwentem kilku kierunków studiów m. in. teologii, prawa i prawa kanonicznego. Rektorem KUPP został w 2011 r.
- Od kiedy jestem rektorem nawiązałem nici porozumienia z wieloma uczelniami w Polsce. Wśród naszych wykładowców są również Polacy - powiedział o. Szuromi.
W ramach KUPP działa również zlokalizowana w podbudapesztańskiej miejscowości Piliscsaba katedra polonistyki. Jej założycielem był prof. Istvan Kovacs, autor wielu książek na temat historycznych związków Polski i Węgier, ceniony tłumacz utworów literatury polskiej, b. Konsul Generalny Węgier w Krakowie, obywatel honorowy podwawelskiego grodu.
- W 2012 r. zadecydowałem, że polonistyka nie tylko zostanie na naszym uniwersytecie, lecz możliwości jej studiowania zostaną poszerzone. W związku z tym uznałem za niezbędne poszerzenie współpracy z polskimi uczelniami wyższymi - stwierdził rektor KUPP.
Katolicki Uniwersytet Pétera Pázmánya wywodzi się z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Budapeszcie, założonego w 1635 r. przez kard. Pétera Pázmánya. Uniwersytet budapeszteński nosił od 1921 r. imię swego założyciela. W 1950 r. Wydział Teologiczny został przez władze komunistyczne usunięty ze struktur uniwersytetu, podobnie jak w 1954 r. stało się to z Wydziałem Teologicznym UJ.
KUPP ma obecnie 5 wydziałów: Teologiczny, Humanistyczny i Nauk Społecznych, Prawa, Prawa Kanonicznego, Informatyczny. Uniwersytet ma pełne prawa państwowe. Pracuje na nim 1500 osób, studiuje zaś 8 tys. osób.
- Uczeni z naszego uniwersytetu są cenieni w nauce węgierskiej. Ich głos jest również słyszalny i ceniony w debatach publicznych. Komentując np. projekty ustaw, prezentują stanowisko nauki moralnej Kościoła - powiedział rektor KUPP.
- Warto dodać, że absolwenci Uniwersytetu Pétera Pázmánya zajmują wiele liczących się stanowisk w strukturach instytucji węgierskiego życia publicznego. Cały skład władz węgierskiego odpowiednika polskiego Instytutu Pamięci Narodowej wywodzi się z tej uczelni – dodał Maciej Szymanowski, publicysta, znawca Węgier, towarzyszący rektorowi KUPP w podróży po Polsce.
Doktorami honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmánya są m. in. kardynałowie: Franciszek Macharski i Zenon Grocholewski oraz reżyser Krzysztof Zanussi.