W niedzielę w Arce Pana grupa "Nowa Huta E-MOTION" zaśpiewa mieszkańcom Najmłodszej Dzielnicy Krakowa Dobrą Nowinę.
Najpierw były pierwsze warsztaty gospel w Krakowie. Potem powstał pierwszy w Polsce chór - Kraków Gospel Choir i Stowarzyszenie Gospel w Krakowie. Jeszcze później zrodził się pionierski Festiwal 7xGospel w Krakowie i zaczęły powstawać kolejne chóry pasjonatów tego rodzaju muzyki. Gospel zarażali się młodsi i starsi, dorośli i dzieci.
W końcu epidemia dosięgła także seniorów, którzy - pod batutą Lei Kjeldsen, która gospel do Polski sprowadziła - rozwijają ostatnio swoje pasje i stworzyli całkiem profesjonalny chór.
- Gdy powstał chór "Grodzka Gospel", w którym oprócz młodzieży śpiewa dużo osób dorosłych i w średnim wieku, zastanawialiśmy się nad utworzeniem osobnego chóru, tylko dla nich. Na tym jednak się skończyło. Niedawno przyszła jednak do mnie Janina Woźniak, która w Nowej Hucie prowadzi centrum seniora, i powiedziała, że wraz z koleżankami pisze projekt "Nowa Huta E-MOTION - emocje i poruszenie, czyli gospel w Nowej Hucie". Został on dofinansowany ze środków Unii Europejskiej - mówi Lea.
W efekcie powstały warsztaty gospel dla seniorów, prowadzone przez Leę. Ich organizatorem jest grupa Nowohucki GospelSenior we współpracy ze Stowarzyszeniem Gospel w Krakowie, Ośrodkiem Kultury im. C.K. Norwida, Krakowskim Centrum Seniora i Miejskim Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Społecznych. Wspólnie udało się stworzyć coś, z czego dumni są wszyscy, a chórzyści mają nadzieję, że występ finałowy nie będzie końcem przedsięwzięcia. Na razie zapraszają jednak na koncert wieńczący projekt, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 30 listopada o godz. 15 w Arce Pana (wstęp wolny).
- Śpiewać bardzo lubię. Muzyka gospel zawsze mi się podobała i w końcu realizuję swoje marzenie z młodych lat. Na próby przyjeżdżam z drugiego końca miasta i jestem szczęśliwa, że śpiewam - mówi pani Jadwiga, jedna z chórzystek.
- I ja kocham śpiewać i wykorzystuję do tego każdą okazję. Z gospel po raz pierwszy zetknęłam się w 2012 r., gdy Piotr Nazaruk występował podczas koncertu przy klasztorze franciszkanów. Żałowałam wtedy, że jestem tylko widownią... - opowiada chórzystka Anna Skulska-Haraźnik. - Próby seniorów pokazują, że i w tym wieku można razem radośnie śpiewać, modlić się, chwalić Boga. To daje mi mnóstwo radości i satysfakcji. Tym, którzy przyjdą na nasz koncert do Arki Pan, chcę przekazać, że imię Jezusa można chwalić na wszelkie sposoby - także śpiewem, tańcem, radością. Chwała Barankowi! - dodaje.