Nowy numer 28/2018 Archiwum

Generał i pułkownik

Trzej zaproszeni przez studentów historycy - prof. Sławomir Cenckiewicz, dr Maciej Korkuć i dr Lech Kowalski - dyskutowali o postawach i motywacjach dwóch oficerów Ludowego Wojska Polskiego - gen. Wojciecha Jaruzelskiego i płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Debatujący byli zgodni, że choć zarówno płk. Ryszard Kukliński i gen. Wojciech Jaruzelski byli oficerami tego samego Ludowego Wojska Polskiego, różniły ich nie tylko czyny i decyzje, ale i prowadzące do nich motywacje.

Choć obaj byli przekonani o skuteczności i sile wojsk ZSRR, doprowadziło to do zupełnie różnych działań.

Jak obrazowo tłumaczył dr L. Kowalski, widząc tę samą mapę rozmieszczenia wojsk NATO i ZSRR, gen. Jaruzelski „piałby z zachwytu” nad potęgą armii sowieckiej, a płk. Kukliński widziałby zagrożenie dla Polski.

- To wszystko, co się wiązało z inwazją krajów bloku sowieckiego na Zachód, miało skutkować odwetem atomowym - mówił prof. S. Cenckiewicz, oceniając motywację Ryszarda Kuklińskiego do podjęcia kontaktu z amerykańskim wywiadem.

Odwet ten nie tylko byłby skuteczny, ale skupiony właśnie na Polsce. - To, co sam Kukliński nazywał atomowym holokaustem Polski, było bezpośrednią przyczyną podjęcia współpracy z obcą służbą wywiadowczą - przekonywał historyk.

Z kolei Lech Kowalski, biograf Wojciecha Jaruzelskiego, wyjaśniał, co powodowało generałem. - On chyba zachłysnął się potęgą armii sowieckiej, choć nie znał jej od środka, obserwował ją tylko z zewnątrz - mówił o czasie, który W. Jaruzelski spędził w szkole w Riazaniu.

- Te motywacje są bardzo ważne dla oceny - mówił prof. Sławomir Cenckiewicz. Tłumaczył, że działania płk. Kuklińskiego miały wszelkie cechy szpiegostwa i tak były traktowane przez Amerykanów. Nie można temu zaprzeczać, przekonywał, tylko dlatego, że słowa "szpieg" czy "agent" w języku polskim są określeniami pejoratywnymi. 

- Niezależnie od tego mnie szpiegostwo płk. Kuklińskiego nie kojarzy się z niczym złym - dodał.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma