Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kolędujmy Dzieciątku!

Od wigilijnej nocy do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia trwać będzie żywa szopka u krakowskich franciszkanów.

Przy ul. Franciszkańskiej, przed klasztorem oo. franciszkanów, znów pojawią się zwierzęta wypożyczone z ogrodu zoologicznego i z hodowli Uniwersytetu Rolniczego, które są atrakcją dla najmłodszych.

Najważniejsze w żywej szopce jest jednak wspólne kolędowanie i jasełka wystawiane przez różne grupy zaprzyjaźnione z franciszkanami oraz tradycyjne łamanie się opłatkiem z krakowskim metropolitą.

W franciszkańskiej bazylice będzie też można zobaczyć szopkę krakowską, autorstwa rodziny Markowskich, największą w dziejach corocznych konkursów, która w przyszłym roku ma być wystawiana w paryskiej katedrze. Obok niej będą też pokazane szopki z różnych krajów Ameryki Południowej i Afryki, gdzie od wielu lat bracia prowadzą swoje misje.

Niespodzianką specjalną będzie też prezentacja Ikony Narodzenia Pańskiego, napisanej specjalnie na tę okazję przez Gretę Leśko.

- Dla pokolenia obrazkowego to nowy kanał przekazu prawdy o przyjściu na świat Odkupiciela - mówi o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów.

W tym roku podczas żywej szopki bracia postanowili również zorganizować akcję charytatywną - chcą bowiem pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji siostrom benedyktynkom z opactwa w Staniątkach. W Auli bł. będzie więc można skosztować przygotowanych według tradycyjnych, klasztornych receptur ciastek i przetworów, m.in. sałatkę z zielonych pomidorów, brzoskwinie w syropie czy dżem z aronii i malin.

Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w Greccio w 1223 roku. Osiem wieków później, w 1992 roku, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie zwyczaj ten przeszczepili na polski grunt. I tak żywa szopka wystawiana jest co roku, by pokazać współczesnemu człowiekowi prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi.

--------------

Szczegółowy program tegorocznej żywej szopki:

24 grudnia, Wigilia Bożego Narodzenia

O godz. 22 Jasełka wystawią klerycy z WSD oo. Franciszkanów. Pół godziny później świąteczne życzenia złoży kardynał Stanisław Dziwisz. Później, do północy trwać będzie kolędowanie z franciszkanami, a o północy w bazylice odprawiona zostanie Msza Pasterska.

25 grudnia, Boże Narodzenie

O godz. 14 zaplanowano poświęcenie oraz prezentację Ikony Narodzenia. O 15.30 zobaczymy Jasełka w wykonaniu uczniowie ZS im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie. O 17 rozpocznie się kolędowanie z Harcerzami ZHR ze Szczepu 19. Krakowskich Drużyn Lotniczych im. Żwirki i Wigury.  O godz. 18.15 Jasełka wystawią klerycy WSD Franciszkanów, a od 19.15 trwać będzie kolędowanie z braćmi franciszkanami.

26 grudnia, drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 kolędowaniem. O godz. 15 Jasełka wystawi Niezależne Domostwo San Damiano z Chęcin, a godzinę później rozpocznie się kolędowanie z Marią Krawczyk i jej przyjaciółmi z Krakowa. O godz. 17.30 kolędować będzie Chór Amadeum z krakowskiej Parafii MB Pocieszenia, a o 19 kolędować będą Małgorzata Szarek i Grzegorz Urban z Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy