Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Prawosławne święta przejdź do galerii

W zakopiańskim kościółku na Pęksowym Brzyzku odbyło się nabożeństwo prawosławne z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Od wielu lat nabożeństwu dla gości zza wschodniej granicy przewodniczy ks. Jarosław Antosiuk, proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie. Podobnie było i w tym roku, 7 stycznia.

Liczni wierni, który do kościółka Matki Boskiej Częstochowskiej na Pęksowym Brzyzku przyszli na nieszpory świąteczne, zapalali świece i umieszczali je przy ikonie. - Modlimy się dzisiaj także w intencji pokoju na Ukrainie - mówił ks. Jarosław. Zaznaczył, że kościół prawosławny każde nabożeństwo zaczyna od zawołania modlitewnego w intencji pokoju na świecie.

Po nabożeństwie wierni dzielili się chlebem i przyjmowali od kapłana specjalne błogosławieństwo.

Z podtrzymywania i prowadzenia tych nabożeństw cieszy się ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Zakopanem i dziekan dekanatu zakopiańskiego, który administruje kościółkiem na Pęksowym Brzyzku. Przypomina on również, że w duchu ekumenicznym zgodę na odprawianie nabożeństwa prawosławnego w kościele katolickim wydał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Świąteczne prawosławne nieszpory w zakopiańskiej świątyni odbyły się już po raz jedenasty.

Od kilku lat na początku roku do Zakopanego przyjeżdża najwięcej turystów z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Goście ze Wschodu spędzają pod Tatrami prawosławne i greckokatolickie święta Bożego Narodzenia.

Chrześcijanie wschodni Boże Narodzenie świętują przez trzy dni. Pierwszego dnia wspominają narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana.

Goście zza wschodniej granicy przybywają do Zakopanego drogą lądową, ale także wybierają transport lotniczy. Samoloty czarterowe lądują na lotnisku w słowackim Popradzie, które jest oddalone od stolicy polskich Tatr o zaledwie 60 km.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma