Nowy numer 37/2021 Archiwum

W drodze do Łagiewnik

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego może się stać miejscem, które w ramach swojej pielgrzymki odwiedzą wszyscy uczestnicy ŚDM.

- W Rzymie, podczas Światowych Dni Młodzieży w roku 2000, każdy pielgrzymował do bazyliki św. Piotra, co było związane z Rokiem Jubileuszowym. My chcielibyśmy, żeby wszyscy uczestnicy ŚDM w Krakowie byli podzieleni na grupy i w ciągu trzech dni katechez odwiedzali sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach - mówi ks. Tomasz Kijowski SDB, rzecznik prasowy Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Z nawiedzeniem sanktuarium łączyłaby się "katecheza w drodze". - Nad jej formą trwają jeszcze prace - przyznaje ks. Kijowski.

Wiadomo natomiast, że niezależnie od miejsca, liturgię podczas głównych celebracji (odbywających się wieczorami) współtworzyć będą młodzi ludzie z różnych zakątków świata.

Dokładny podział funkcji także będzie należał do zadań krakowskiego komitetu i wcale nie będzie łatwy. - Chodzi o zachowanie równowagi między poszczególnymi krajami i kontynentami, reprezentatywności dla całego świata - bo są to Światowe Dni Młodzieży - podkreśla ks. Tomasz Kijowski.

Jak dodaje, w tym przypadku wcześniejszy plan może w każdej chwili zmienić. Chodzi nie tylko o wydarzenia na świecie (które mogą spowodować, że obecność młodzieży z jakiegoś kraju będzie trzeba mocniej zaakcentować), ale także…  duszpasterski styl papieża Franciszka.

- Podczas ŚDM w Rio dostosował się on do programu "zaprojektowanego" dla Benedykta XVI. Spotkanie w Krakowie będzie pierwszym, które od początku przygotowywane jest z myślą o papieżu Franciszku. A wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo bywa on nieprzewidywalny - przyznaje ks. T. Kijowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama