Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wyjątkowa nagroda dla Andrzeja Mencwela

Wybitny historyk idei i krytyk literacki otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki.

Wyróżnienie, którego patronem jest prof. Kazimierz Wyka (1910-1975), wybitny znawca historii literatury i krytyk literacki, jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. To jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce.

- Patronuje jej wyjątkowa postać. Kazimierz Wyka był uczonym wszechstronnym, twórcą krakowskiej szkoły krytyki literackiej. Sam był mistrzem pióra o wielkim talencie. Andrzej Mencwel, tegoroczny laureat, jest intelektualnym spadkobiercą Wyki, jako jeden z najwybitniejszych współczesnych uczonych humanistów polskich - powiedział prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który wraz z Markiem Sową, marszałkiem województwa małopolskiego, jest współfundatorem Nagrody im. Wyki.

Jej Wręczenie odbyło się 22 stycznia w sali obrad Rady Miasta Krakowa w pałacu Wielopolskich, w obecności córek patrona: Małgorzaty Sajduk i prof. Marty Wyki.

- Twórczość Andrzeja Mencwela, to swoiste studium postaw polskich. Łączy się ono z historią inteligencji polskiej i pisanymi przez Mencwela biografiami intelektualnymi: Stanisława Brzozowskiego, Henryka Sienkiewicza, Witolda Gombrowicza i Jerzego Giedroycia - powiedziała w laudacji prof. Marta Wyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wyjątkowa nagroda dla Andrzeja Mencwela   - Twórczość Andrzeja Mencwela to swoiste studium postaw polskich - powiedziała prof. Marta Wyka Bogdan Gancarz /Foto Gość Laureat, który jest historykiem, antropologiem kultury, krytykiem literackim, eseistą, wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, poświęcił swój okolicznościowy wykład okupacyjnej twórczości Kazimierza Wyki, mieszkającego wówczas w rodzinnych Krzeszowicach.

Nagrodę im. Kazimierza Wyki przyznano po raz pierwszy w 1980 r. Uhonorowano nią wówczas Jerzego Kwiatkowskiego. W kolejnych latach zostali wyróżnieni m. in.: Jan Błoński, Franciszek Ziejka, Jerzy Jarzębski, Stanisław Balbus, Zbigniew Herbert, Włodzimierz Maciąg, Mieczysław Porębski, Marian Stala, Tadeusz Nyczek, Jan Prokop, Teresa Walas, Aleksander Fiut, Włodzimierz Bolecki i Małgorzata Szpakowska.

Pierwszym zdobywcą nagrody, pochodzącym spoza Krakowa był poeta Zbigniew Herbert. Otrzymał on ją w 1993 roku "za całokształt dorobku artystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem tomu esejów »Martwa natura z wędzidłem«".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama