Nowy numer 3/2019 Archiwum

Zmarła Urszula Janicka-Krzywda

Była wybitnym etnografem, wieloletnią współpracowniczką "Gościa Niedzielnego". Zmarła 25 stycznia w wieku 69 lat.

Była rodowitą góralką babiogórską. Urodziła się w Zawoi pod Babią Górą. Obcowanie od dzieciństwa z obyczajami i krajobrazem babiogórskim skierowało ją ku etnografii.

Po ukończeniu studiów etnograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim przez wiele lat pracowała m.in. w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W 1997 r. na podstawie pracy „Postać Matki Bożej w folklorze słownym polskiego Podkarpacia” otrzymała tytuł doktora. Napisała kilkadziesiąt książek i ponad tysiąc artykułów.

Nie była typem uczonej, wyżywającej się jedynie w pracy za biurkiem. Była bardzo wszechstronna w wielu dziedzinach.

- Coś mnie ciągle gna w teren. Pociągają mnie różne formy przedstawiania piękna naszego kraju - wspominała w jednej z licznych rozmów w krakowskiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.

Z krakowską redakcją GN współpracowała od 1994 r. Pisała m.in. o starych, drewnianych świątyniach, obrazach i figurach Matki Bożej, kapliczkach, zwyczajach ludowych, zbójnikach, krajoznawstwie, hafciarstwie.

Była również kierownikiem artystycznym zespołu „Juzyna” prezentującego folklor babiogórski, jurorką Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich, publicystką, hafciarką, działaczką organizacji regionalnych.

Za zasługi na polu etnografii uhonorowano ją m.in. nagrodami im. Oskara Kolberga i Romana Reinfussa.

Postaci zmarłej poświęcono m.in. film dokumentalny Marcina Kapronia i Anny Pankiewicz „Babiogórcy Urszuli Janickiej-Krzywdy, dostępny TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy