Zmarła Urszula Janicka-Krzywda

Była wybitnym etnografem, wieloletnią współpracowniczką "Gościa Niedzielnego". Zmarła 25 stycznia w wieku 69 lat.

Była rodowitą góralką babiogórską. Urodziła się w Zawoi pod Babią Górą. Obcowanie od dzieciństwa z obyczajami i krajobrazem babiogórskim skierowało ją ku etnografii.

Po ukończeniu studiów etnograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim przez wiele lat pracowała m.in. w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W 1997 r. na podstawie pracy „Postać Matki Bożej w folklorze słownym polskiego Podkarpacia” otrzymała tytuł doktora. Napisała kilkadziesiąt książek i ponad tysiąc artykułów.

Nie była typem uczonej, wyżywającej się jedynie w pracy za biurkiem. Była bardzo wszechstronna w wielu dziedzinach.

- Coś mnie ciągle gna w teren. Pociągają mnie różne formy przedstawiania piękna naszego kraju - wspominała w jednej z licznych rozmów w krakowskiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.

Z krakowską redakcją GN współpracowała od 1994 r. Pisała m.in. o starych, drewnianych świątyniach, obrazach i figurach Matki Bożej, kapliczkach, zwyczajach ludowych, zbójnikach, krajoznawstwie, hafciarstwie.

Była również kierownikiem artystycznym zespołu „Juzyna” prezentującego folklor babiogórski, jurorką Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich, publicystką, hafciarką, działaczką organizacji regionalnych.

Za zasługi na polu etnografii uhonorowano ją m.in. nagrodami im. Oskara Kolberga i Romana Reinfussa.

Postaci zmarłej poświęcono m.in. film dokumentalny Marcina Kapronia i Anny Pankiewicz „Babiogórcy Urszuli Janickiej-Krzywdy, dostępny TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..