Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomoc dla bezdomnych

Krakowscy urzędnicy apelują o wskazywanie miejsc pobytu bezdomnych. Ułatwi to w okresie zimowym pomoc dla potrzebujących.

Zimą do krakowskich bezdomnych dołączają również przybysze z innych miejscowości z całej Polski. Niektórzy z nich śpią w noclegowniach. Wielu jednak koczuje w nieogrzewanych domkach na działkach lub szuka schronienia w kanałach. Mogą więc zamarznąć.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie apeluje, by o miejscach ich pobytu informować Dział Pomocy Bezdomnym lub Straż Miejską.

- Pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego 986 dyżurni czekają na informacje o miejscach, w których bezdomni znajdują schronienie. Strażnicy miejscy wraz z pracownikami MOPS systematycznie kontrolują miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne, informują o formach pomocy oraz zachęcają do skorzystania ze schronienia w placówkach. W sytuacji nie cierpiącej zwłoki zapewnia się takim osobom miejsca noclegowe, a w uzasadnionych sytuacjach wzywa pogotowie ratunkowe - poinformowała Joanna Dubiel z Urzędu Miasta Krakowa.

Dział Pomocy Bezdomnym MOPS znajduje się na nowohuckim osiedlu Teatralnym 24 (tel. 12 425-78-09 e-mail: db@mops.krakow.pl).

Na terenie Krakowa bezdomni mogą znaleźć nocleg w 20 placówek, dysponującymi 637 miejscami. W okresie zimowym dochodzi do tego ogrzewalnię dla osób bezdomnych, prowadzona przez  Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka 1.

- Posiłki dla osób bezdomnych wydawane są w 4 barach mlecznych oraz jadłodajni na os. Krakowiaków, na podstawie decyzji administracyjnej MOPS. Obecnie korzysta z nich blisko 300 osób dziennie. Jednocześnie pomoc w formie posiłków realizowana jest przez organizacje, otrzymujące z Gminy Miejskiej Kraków dotacje do prowadzonej przez nie działalności charytatywnej. W Krakowie codziennie wydawane jest ok. 1600 gorących posiłków, w tym ok. 1000 finansowanych ze środków Gminy Miejskiej Kraków - poinformowała J. Dubiel.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama