30 lat temu rozpoczęła się głodówka protestacyjna w krakowskim Bieżanowie. Przypomina ją dwudniowa konferencja naukowa z udziałem uczestników protestu sprzed lat.
Uczeni związani z Instytutem Pamięci Naukowej, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Akademią „Ignatianum” przedstawili historię protestu na tle ówczesnych wydarzeń w kraju, w tym prześladowania duchowieństwa.
- Głodówka w Bieżanowie stała się czynnikiem integrującym całe środowiska opozycyjne, nie tylko w Krakowie, ale i w innych miastach. Zdopingowała ludzi do działania, szczególnie młodych, którzy nie chcąc bezczynne czekać na rozwój wydarzeń, postanowili szukać nowych dróg w walce z komunizmem. Wyrazem tej aktywności było chociażby powstanie w tym czasie (14 kwietnia 1985 r.) w Krakowie Ruchu „Wolność i Pokój”. Nowa inicjatywa zdołała w ciągu kilku najbliższych lat zasadniczo wpływać na scenę polityczną końca epoki PRL - powiedziała dr Monika Litwińska, historyk z krakowskiego IPN.
- Najważniejsi są jednak Ci, którzy pokazali nam, co znaczy słowo „solidarność”. Było to wówczas aktem wielkiej odwagi i determinacji. Trzeba Wam się głęboko pokłonić i podziękować za to co zrobiliście przed 30. laty – powiedział dr Marek Lasota, dyrektor krakowskiego oddziału IPN, zwracając się do uczestników głodówki.
Będą oni wspominać wydarzenia sprzed lat w piątek 20 lutego, w trakcie drugiego dnia konferencji. Dyskusja wspomnieniowa będzie się odbywała od godz. 9.30 do 11. 00 a następnie od godz. 11.30 do 13.30. Konferencja zakończy się o godz. 14.00 wspólną modlitwą w kościele. Teksty modlitewne będą pochodziły z „Drogi Krzyżowej” odprawianej w 1985 r. przez głodujących. Szczegółowy program na stronie: www.spach.org.pl
O strajku w Bieżanowie pisaliśmy także w tekście "194 dni o samej wodzie".