Małopolscy radni jednogłośnie ogłosili rok 2015 Rokiem Witkiewiczów. Uhonorowano w ten sposób Stanisława Witkiewicza i jego syna Stanisława Ignacego Witkiewicza.
„Sejmik Województwa Małopolskiego dla upamiętnienia 100. rocznicy śmierci Stanisława Witkiewicza (1851-1915), wielkiego architekta, twórcy stylu zakopiańskiego oraz 130. rocznicy urodzin pisarza, dramaturga i malarza Stanisława Ignacego Witkiewicza Witkacego (1885-1939) postanawia ogłosić rok 2015 Rokiem Witkiewiczów w Województwie Małopolskim” – napisano w uchwale sejmiku z dnia 23 lutego.
Podobną uchwałę przyjął na początku lutego również Senat RP, ogłaszając ogólnopolski Rok Witkiewiczów.
Obydwaj Witkiewiczowie byli mocno związani z Zakopanem. Rodzina osiadła tu w 1890 r. Stanisław senior projektował w Zakopanem drewniane wille w stylu góralskim.
Z czasem styl witkiewiczowskiej góralszczyzny architektonicznej tzw. styl zakopiański stał się wzorcem, wg którego domy nawiązujące do architektury podhalańskiej, budowano nie tylko na Podhalu lecz także w całym kraju.
W „Kolibie” przy ul. Kościeliskiej 18, pierwszej willi zaprojektowanej przez Stanisława seniora, mieści się obecnie Muzeum Stylu Zakopiańskiego, oddział Muzeum Tatrzańskiego.
Witkiewicz senior zaprojektował także na początku XX wieku kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego na zakopiańskiej Jaszczurówce.
Witkiewiczowie byli przez Billewiczów spokrewnieni z Józefem Piłsudskim. Piłsudski nazywał Stanisława seniora „Wujaszkiem”.
„Sieroszewski dał mi do przeczytania notatki kochanego Wujaszka z czasów wojny, gdzie tyle serdecznych słów uznania dla siebie znalazłem. Dzięki stokrotne za pamięć i serce, któregom tyle doznał” - pisał 9 stycznia 1915 r. Piłsudski do Witkiewicza.
Ten zaś rzeczywiście bardzo cenił niepodległościowe dokonania swego krewniaka.
Wspominał o tym po wybuchu wojny w 1914 r. w listach do siostry. „Patrzę na czapkę Ziuka i myślę o Nich wszystkich” - wspominał w sierpniu 1914 r. strzelców Piłsudskiego.
„Strzelcy wprowadzają do historii na powrót siłę, którą ludzie przywykli uważać za dawno zniszczoną” - dodawał w kolejnym liście.
Podziw dla strzelców i ich brygadiera rósł z każdym kolejnym miesiącem. „Postać Piłsudskiego jest czystą emanacją dzisiejszych czasów. To jest człowiek który był KONIECZNY, dlatego to, co on czyni, staje się w sposób cudowny. Ach Ziuk!” - pisał do siostry w listopadzie 1914 r.
Uroczystości z okazji Roku Witkiewiczów będą głównie w Zakopanem. Tu bowiem, w Muzeum Tatrzańskim zgromadzono wiele pamiątek po nich, tu także działa teatr noszący imię młodszego z Witkiewiczów.
W wtorek 24 lutego, w 130 rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza, w Zakopanem będzie się odbywał jubileusz 30-lecia teatru noszącego jego imię. Zostanie m. in. wystawiona sztuka Witkacego „Metafizyka dwugłowego cielęcia”.
W maju i czerwcu w Muzeum Tatrzańskim zostaną otwarte dwie wystawy poświęcone Witkiewiczom.