Nowy numer 44/2020 Archiwum

Niezapomniany papież

Watykanista dr Włodzimierz Rędzioch opublikował książkę o Janie Pawle II. Zaprezentowano ją w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

W książce „Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” autor zawarł 22 rozmowy z osobami, które bardzo dobrze znały zmarłego 10 lat temu papieża. Publikacja ukazała się wpierw w wersji włoskiej.

- Przez 27 lat starałem się śledzić w Rzymie to co robił Jan Paweł II.  Cały polski pontyfikat przeżyłem będąc bardzo blisko papieża. Zmienił on również moje życie. Do tej pory noszę stale w portfelu kartkę z jego słowami napisanymi kilka lat przed śmiercią - „Głębokim pokojem napełnia mnie myśl o chwili, w której Bóg wezwie mnie do siebie - z życia do życia” - powiedział 26 marca dr Rędzioch, podczas krakowskiej prezentacji książki w Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

- Będąc pod wielkim wrażeniem osoby Jana Pawła II, byłem ciekaw jak odbierali go jego najbliżsi współpracownicy. Stąd pomysł tych rozmów. Wybór rozmówców nie był zaś łatwy, gdyż szło mi o to, by nie powtarzać tych samych pytań – dodał dr Rędzioch.

W książce wydanej przez wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II i wydawnictwo „Rafael”, znalazły się rozmowy z papieżem-seniorem Benedyktem XVI, kard. Stanisławem Dziwiszem, abp Emerym Kabongo, abp Mieczysławem Mokrzyckim, kard. Andrzejem Marią Deskurem, prof. Stanisławem Gryglem, kard. Stanisławem Nagym, dr Wandą Półtawską, Joacquiono Navarro Vallsem, ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, kard. Camillo Ruinim, kard. Angelo Sodano, Egildo Bioccą, dr Renato Buzzonettim, Arturo Marim, kard. Tarcisio Bertone, bp Javierem Echevarria Rodriguezem, Gian Franco Svidercoschim, kard. Angelo Amato, s. Marią Simon-Piere Normand, Floribeth Mora Diaz, ks. prał. Sławomirem Oderem. Publikację kończy świadectwo samego autora.

- Można tę książkę porównać do mozaiki. Z dwudziestu dwu cennych i niezależnych wiadectw, powstała jedna mozaik, jeden portret, jeden wielobarwny, spójny portret – stwierdził o. Bogusław Steczek, jezuita, tłumacz części wywiadów zawartych w książce.

„Moja pamięć o Janie Pawle II jest pełna wdzięczności. Nie mogłem i nie powinienem próbować kopiować jego przykładu, próbowałem jednak, na ile tylko mogłem, kontynuować jego spuściznę i zadanie. I jestem pewien, że również dzisiaj towarzyszy mi jego dobroć, a jego błogosławieństwo mnie osłania” - wyznał papież-senior Benedykt XVI.

- Gratuluję autorowi, że udało mu się uzyskać wywiad u papieża Benedykta XVI. Tradycję udzielania wywiadów prasowych zapoczątkował zaś Jan Paweł II. Bardzo podoba mi się tytuł „Niezapomniany”. Papież jest odkrywany na nowo, wielu ludzi umacnia się jego myślą i postawą. Jan Paweł II żyje w świadomości Polaków i wielu ludzi na całym świecie. Wraca się teraz do jego mądrości, szczególnie w chwilach trudnych - powiedział kard. Dziwisz.

- Ja zaś przez 27 lat mego rzymskiego pobytu u boku Jana Pawła robiłem codziennie notatki. Zebrało się ich 27 tomów. Czekają na wydanie po solidnym opracowaniu - poinformował metropolita krakowski.

Ks. dr Dariusz Raś, archiprezbiter Mariacki i dyrektor Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, pomysłodawca tytułu publikacji, uważa ją za bardzo ważną.

- Dzięki rozmowom przedstawionym w tej książce możemy dotknąć tajemnicy jej głównego bohatera, który odszedł do domu ojca, lecz nie w zapomnienie - stwierdził ks. Raś.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama