Nowy numer 17/2024 Archiwum

Im się chce!

Na zakończenie XXX Diecezjalnego Światowego Dnia Młodzieży parafialne komitety ŚDM Kraków 2016 podzieliły się świadectwami swej pracy parafialnych.

Młodzieży, która wypełniła dziś Centrum św. Jana Pawła II na Białych Morzach, pomysłów na to, jak dobrze przygotować siebie i innych do Światowych Dni Młodzieży, na pewno nie brakuje. W niedzielę po południu opowiedzieli o nich swym rówieśnikom, by jeszcze bardziej zachęcić ich do duchowego wysiłku.

Swoje działania zaprezentowały m.in. grupy z Wieliczki, Nowego Targu, Skawiny czy Sieprawia. Efekty ich pracy widać zarówno w internecie, w różnych miejscach diecezji, ale też na terenie całej Polski.

Jedną z takich ciekawych akcji jest inicjatywa "Jadę na ŚDM. A Ty?", o której pisaliśmy już na łamach "Gościa Krakowskiego". Projekt powstał w Woli Batorskiej. By wziąć w niej udział, wystarczy przykleić na samochód (lub inny środek transportu) naklejki z tym właśnie hasłem. Z kolei starsi mieszkańcy Woli Batorskiej wpadli na pomysł przygotowania konfitur dla pielgrzymów, którzy tam przyjadą. W ten sposób chcą pokazać, że Polska jest naprawdę gościnna!

W Zabierzowie zostanie natomiast zorganizowany wieczór uwielbienia, w czasie którego gościem specjalnym będzie zespół TGD. Młodzież, w trosce o dobre przygotowanie wszystkich parafian do tego wielkiego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży, organizuje również konkursy - m.in. dla dzieci, których zadaniem jest stworzenie nieoficjalnego logo ŚDM.

Z kolei młodzi ludzie z Sieprawia wymyślili akcję "Iskra miłosierdzia", w ramach której przygotowali świeczki z wizerunkiem Jana Pawła II, służące do przekazywania "iskry miłosierdzia" z krakowskich Łagiewnik. Część dochodu z tej akcji przekazano na inicjatywę "Bilet dla brata".

- Chcieliśmy w ten sposób nauczyć młodych współodpowiedzialności za drugiego człowieka, otworzyć serca na miłość i czynami realizować przykazanie miłości bliźniego - tłumaczą.

W wielu innych parafiach diecezji krakowskiej organizowane są wieczory uwielbienia, czuwania, rekolekcje, niedziele ze Światowymi Dniami Młodzieży, "Bieg dla Boga" w intencji ŚDM, drogi krzyżowe ulicami miast i inne spotkania formacyjne, które jednoczą parafie i tworzą wspólnotę.

- To bardzo budujące, że młodzież działa w swoich parafiach, że chce się im pracować. W dzisiejszych czasach nie jest to wcale tak oczywiste. Ci młodzi ludzie pokazują, że da się! - mówi Katarzyna Kucik, koordynatorka Sekcji Wolontariatu ŚDM.

Przeczytaj również:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy